Zahteva SVS vodji širše vladne pogajalske skupine dr. Gregorju Virantu za takojšnjo RAZVELJAVITEV pravilnika Ministrstva za obrambo in ukaza Generalštaba
Zaradi očitnih kršitev Kolektivne pogodbe za javni sektor SVS zahteva razveljavitev Pravilnika Ministrstva za obrambo in na njegovi osnovi izdanega Ukaza Generalštaba Slovenske vojske, ki skupaj urejata plačevanje vojakov za čas v službi, kot da so doma ob telefonu prirpavljeni za prihod na delo.
Slovenska tiskovna agencija Žurnal
Sindikat vojakov Slovenije je danes na vodjo širše vladne pogajalske skupine dr. Gregorja Viranta naslovil zahtevo za takojšnjo razveljavitev Pravilnika o načinu obračuna in izplačila nekaterih stroškov dela in nadomestilu selitvenih stroškov Ministrstva za obrambo, ki določa obračunavanje pripravljenosti za delo na delovnem mestu ali na določenem kraju in Ukaza Generalštaba Slovenske vojske o načinu izvajanja pripravljenosti za delo v Slovenski vojski. Oba dokumenta določata plačevanje pripadnikov Slovenske vojske v skladu z 46. členom Kolektivne pogodbe za javni sektror, ki določa plačilo stalne pripravljenosti v višini 20% urne postavke in je namenjeno plačevanju javnih uslužbencev, ko so ti doma ob telefonu pripravljeni, da v primeru potrebe pridejo na delo. Pripadniki Slovenske vojske pa prejemajo na osnovi spornega pravilnika in ukaza plačilo v isti višini, ko so pripravljeni za delo na delovnem mestu ali na določenem kraju v času straže, dežurstev ali na terenskih usposabljanjih.
Stališče sindikatov javnega sektorja v zvezi s tem je zelo jasno in sicer, da je vsaka drugačna obravnava časa, ko je delavec na delovnem mestu ali na s strani delodajalca določenem kraju, kakor redni delovni čas čisto sprenevedanje. Ko pa gre za čas izven rednega delovnega časa, pa gre za nadurno delo. Takšno stališče je zavzelo tudi sodišče Evropske unije v mnogih sodbah, ki se v Sloveniji uporabljajo neposredno.
V Slovenski vojski kot vseh drugih velja, da je ukaze potrebno v celoti in popolno izvrševati in pripadniki Slovenske vojske jih profesionalno izvršujejo od uvedbe novega plačnega sistema v leta 2008. Ob tem pa na edin legalen in legitimen način Sindikat vojakov Slovenije že več kot dve leti poziva k dostojni ureditvi plačevanja vojakov na straži, dežurstvih in terenskih usposabljanih vse pristojne, vendar na žalost neuspešno.
Širša vladna pogajalska skupina se spreneveda s tem, ko ponuja sprejem Aneksa št. 7 h Kolektivni pogodbi za javni sektror, ki bi naj uredil plačevanje pripravljenosti na določenem kraju za naprej, ob tem pa se noče pogovarjati o dozdajšnjem nezakonitem plačevanju pripadnikov Slovenske vojske in z vsakim rebalansom proračuna se obrambnemu resorju jemlje, medtem ko mora zakonsko določene naloge Slovenska vojska izpolnjevati v celoti in jih tudi profesionalno opravlja. To je nevzdržno, saj se poveljujoče prisiljuje v sistemsko nezakonito ravnanje.
V kolikor ne pride do takojšnje razveljavitve zahtevanega v Sindikatu vojakov Slovenije ne vidimo smisla v nadaljnjem vodenju socialnega dialoga na temo pripravljenosti na določenem kraju, o čemer bi na današnjem sestanku sindikatov in vladne pogajalske skupine naj tekla razprava, saj gre v spornem pravilniku in ukazu za očitno nedvoumno kršitev Kolektivne pogodbe za javni sektor v delu, za katerega je predlagana sklenitev Aneksa št. 7. V primeru vztrajanja pri nezakonitem plačilu pripadnikom Slovenske vojske na delovnem mestu ali določenem kraju za nazaj z urami, ki so po 46. členu KPJS namenjene plačevanju javnih uslužbencev, ko so ti doma pripravljeni za prihod na delo, bo na žalost naš edini socialni partner ostalo Delovno in socialno sodišče v Ljubljani, kjer že tečeta dva pravdna postopka na to temo v kolektivnih sporih in če bo potrebno, bomo prisiljeni iskati pravico na sodišču Evropske unije.