"Vojska na dobri poti, da iztoži državo" in "izjava dneva" predsednika SVS
Zaradi objektivne informiranosti pripadnikov Slovenske vojske in predvsem članov SVS objavljamo današnji članek Dela na drugi strani v rubriki AKTUALNO in izjavo dneva predsednika SVS. V SVS se moramo odzvati na zapisano o pridružitvi SVOZ-a, k boju za plačilo pripravljenosti o čemer v SVS ne vemo nič. Tudi o tožbi na to temo s strani SMO v SVS ne vemo nič. Navedbe obeh omenjenih sindikatov ne držijo, saj v SVS o tem ne vemo nič in tudi druga stran (MNZ) se do tega ne opredeljuje.
Sindikat ministrstva za obrambo (SMO) je na svoji spletni strani 16. julija celo zapisal, da so na Delovno in socialno sodišče vložili kolektivno tožbo, zakaj so jo vložili pa sploh niso jasno zapisali. Naj bi jo zaradi nečesa v zvezi z aktualno pripravljenostjo, kar je SVS pojasnil v podrobnosti že ob vložitvi tožbe 15. novembra lani in kasneje skozi pravdni postopek. Delovno sodišče po podatkih, ki jih imamo v SVS tudi ni objavilo tega kolektivnega spora, kot je po zakonu dolžno objaviti vsak kolektivni spor v Uradnem listu RS.
Tudi Sindikat vojske, obrambe in zaščite bi se naj pridružil boju za plačevanje stalne pripravljenosti na delovnem mestu, a kdaj in kje bi se ta pridružitev naj zgodila nam v SVS ni jasno, saj o tem ne vemo nič.
V spodnjih povezavah objavljamo današnji članek v Delu v rubriki AKTUALNO, objavljen na drugi strani z naslovom Vojska na dobri poti, da iztoži državo. Na isti drugi strani je objavljena tudi izjava dneva, to soboto predsednika SVS Gvida Novaka, ki se tudi nahaja v povezavi.
Članek Slovenske tiskovne agencije - STA z dne 16. julija v povezavi spodaj (pomembno podčrtano zeleno) v celoti potrjuje zapisano glede boja sindikatov SVOZ in SMO. Dr. Gregor Virant je za STA po sestanku, na katerem je s sindikati javnega sektorja obravnaval s strani vlade predlagan dodatek za pripravljenost v višini 50%, podal izjavo v kateri omenja le Sindikat vojakov Slovenije, ki je v tožbi in s katerim bi želeli rešiti spor z ureditvijo plačila za nazaj zaradi nezakonitega plačevanja 20% ur pripadnikom Slovenske vojske, ko so ti na delovnem mestu ali določenem kraju. Da ne bo pomote ob branju članka in prispevka na spletni strani SMO, ki je le povzel izjavo dr. Gregorja Viranta, moramo le to pojasniti. Ne gre za nikakršno napačno razlago delodajalca, saj je Komisija za razlago KPJS sprejela razlago tega 46. člena KPJS in po objavi te razlage je trditev, da gre za napačno razumevanje delodajalca pri plačevanju tega dodatka čisto sprenevedanje, ki ga je SMO le prekopiral in s tem dokazal, da sploh ne vedo zakaj pri vsem skupaj gre.
V SVS moramo ob tem poudariti, da smo specialen sindikat pripadnikov Slovenske vojske in da morebitnega sporazuma ne bomo podpisovali skupaj z SMO in SVOZ-om, saj ta dva sindikata delujeta na širšem področju dejavnosti obrambe in do sedaj za ta sporazum nista naredila nič. SMO je celo podal pozitivno mnenje k Pravilniku MORS, ki je formaliziral nezakonito plačevanje, kar mora danes SVS v kolektivni tožbi izpodbijati na delovnem sodišču, če želi doseči uspeh v aktualni tožbi za plačevanje pripravljenosti ali skleniti sporazum. Prej bi lahko zatrdili, da sta SMO in SVOZ krivca za stanje kot ga imamo v vojski (ne samo na tem področju), ker sta med pogajanji v letu 2008 dopustila, da se ukine možnost plačevanja 60% osnovne ure pripadnikom Slovenske vojske, kar mora sedaj popravljati SVS. V kolikor bo druga stran želela doseči sporazum za plačilo razlike za nazaj z več sindikati, SVS ne bo podpisal nobenega sporazuma in bo vztrajal pri tožbi, saj smo dosegli že to, da bo 5. septembra druga obravnava, seveda v kolikor prej ne bo dosežen sporazum z vlado, drugi sindikati pa so se po njihovem začeli boriti po podanem predlogu vlade za ureditev plačevanja s 50% ure. Dejansko pa tudi do danes niso naredili nič, na koncu pa bodo oni edini, ki so si to izborili. Te igre se v SVS ne gremo.