Zaradi nevarnosti razveljavitve policijske kolektivne pogodbe grozi preklic predloga aneksa h KPJS in plačevanja 50% urne postavke pripravljenosti na določenem kraju
Na sklicanem sestanku sindikatov javnega sektorja za v torek 16. junija bo obravnavan s strani vlade predlagan Aneks št. 7 h Kolektivni pogodbi za javni sektor, ki predvideva plačevanje pripravljenosti na določenem kraju v višini 50% urne postavke osnovne plače. Prizadevanja Sindikata policistov Slovenije in Sindikata vojakov Slovenije za ureditev dostojnega plačevanja javnih uslužbencev, predvsem pripadnikov Slovenske vojske in Policije, so s kolektivnim sporom, ki ga je na delovnem sodišču sprožil Policijski sindikat Slovenije ogrožena.
Sindikat vojakov Slovenije je novembra lani po dveh letih pozivanja k dostojnemu plačilu vojakov sprožil kolektivni spor zaradi plačevanja pripadnikov Slovenske vojske kot drugim javnim uslužbencem v stalni pripravljenosti doma v višini 20% urne postavke osnovne plače. V sporu zahtevamo izplačilo razlike od že izplačanih 20% ur do nadur, ki so po veljavnih predpisih edino možno plačilo za čas, ko je v zadnjih petih letih pripadnikom bilo odrejeno, da so pripravljeni za delo na delovnem mestu ali na določenem kraju. Tudi sodbe sodišča Evropske unije so glede tega vprašanje že mnogokrat jasno potrdile, da je čas prebit na določenem kraju ali delovnem mestu potrebno šteti kot redni delovni čas in izven rednega delovnega časa kot nadure.
V mesecu marcu smo bili prisiljeni sprožiti nov kolektivni spor, ker je v mesecu februarju takratni obrambni minister Aleš Hojs nekaj ur pred padcem vlade podpisal Pravilnik o načinu obračuna in izplačila nekaterih stroškov dela in nadomestilu selitvenih stroškov (v povezavi spodaj) s katerim je poskusil formalizirati nezakonito plačevanje pripadnikov Slovenske vojske s plačevanjem pripadnikov v službi kakor so plačani drugi javni uslužbenci, ko so doma pripravljeni za prihod na delo v primeru potrebe. K osnutku pravilnika je Sindikat ministrstva za obrambo podal pozitivno mnenje (v preambuli pravilnika-spodaj) in na osnovi tega mnenja je pravilnik bil tudi sprejet. Pravilnik v 2. in 3. členu določa plačevanje pripadnikov na dežurstvu in straži v neskladju s Kolektivno pogodbo za javni sektor, s tem ko določa, da se za dežurstvo in stražo, ko so pripadniki Slovenske vojske v službi plačujejo po 46. členu Kolektivne pogodbe za javni sektor, ki določa plačilo javnim uslužbencem za čas stalne pripravljenosti doma.
Sindikat policistov Slovenije je po več mesecih stavke in napornih pogajanj za sklenitev Kolektivne pogodbe za policiste dosegel njen podpis v mesecu maju, ko so drugi sindikati sprejemali varčevalni zakon. Z njo je Sindikat policistov Slovenije dosegel za policiste ogromno, kar dokazuje zadnji rebalans proračuna, s katerim je Ministrstvo za notranje zadeve nekaj deset milijonov sredstev pridobilo, istočasno pa jih je Ministrstvo za obrambo toliko izgubilo. Sklepamo lahko in notranji minister je tudi javno to potrdil, da so dodatna sredstva za notranje ministrstvo potrebna za izvrševanje Kolketivne pogodbe za policiste. Do takšnih rebalasov bo po našem mnenju še prihajalo, vse dokler pripadniki Slovenske vojske ne bomo razvili zavesti, da se moramo zase boriti, saj smo najbolj ogrožena poklicna skupina, ki pri plačah nenehno izgublja in kateri so z zakonom prepovedali tudi stavkati.
V Sindikatu vojakov Slovenije ne razumemo ravnanja Policijskega sindikata Slovenije, ki je po poračanjih medijev, Večer 10. julij : Policijski sindikat toži drug policijski sindikat, in po pisanju do nedavnega notranjega ministra dr- Vinka Gorenaka Kazen za policiste – Uroševičev sindikat, sprožil njihovim članom škodljiv kolektivni spor. Kot poročajo mediji o sporu je Policijski sindikat Slovenije zahteval celo zadržanje izvajanja Kolektivne pogodbe za policiste in, da policisti prejet denar na osnovi kolektivne pogodbe vrnejo.
Vodja vladne pogajalske skupine dr. Gregor Virant nas je seznanil (dopis v povezavi spodaj), da je dne 31.5.2013 bil sklenjen sporazum s Sindikatom policistov Slovenije, ki v 8. točki določa zavezo vlade, da bo do 31.12.2013 uveljavljena ureditev ovrednotenja pripravljenosti na drugem kraju, in sicer v višini 50% urne postavke osnovne plače javnega uslužbenca.
Torej sta dva kolektivna spora Sindikata vojakov Slovenije in Kolektivna pogodba za policiste, ki jo je z Vlado RS ter MNZ sklenil Sindikat policistov Slovenije in njihova stavka dobesedno prisilila vladno stran k ureditvi pripravljensoti na določenem kraju, ki ju določa področna zakonodaja za policiste in vojake. Vlada je sindikatom javnega sektorja pretekli teden že posredovala predlog aneksa, ki je za pripadnike Slovenske vojske ugoden in se Sindikat vojakov Slovenije z njim strinja. Policijski sindikat Slovenije pa v škodo svojih članov in pripadnikov Slovenske vojske v kolektivnem sporu na delovnem sodišču zahteva razveljavitev že dogovorjenega in težko izborjenega.
Zato Sindikat vojakov Slovenije ostro obsoja ravnanje Policijskega sindikata Slovenije in podpira Sindikat policistov Slovenije, ki se nesebično bori za svoje člane z vsemi razpoložljivimi sredstvi, kljub polenom, ki jim jih pod noge meče drug policijski sindikat.
Ravnanje Policijskega sindikata Slovenije je zelo podobno Sindikatu ministrstva za obrambo, ki z zgoraj opisanimi dejanji v škodo njihovim članom in vsem pripadnikom Slovenske vojske močno škodi (pozitivno mnenje k plačevanju pripadnikov z 20% ure v službi). Sprašujemo se, do kdaj bodo v Policiji in Slovenski vojski zaposleni še podpirali takšne sindikate, ki delujejo v njihovo škodo. Vsi napori za dobrobit zaposlenih se s takšnimi dejanji izničijo in po nepotrebnem se blati sindikalno delovanje, ki v Slovenski vojski že tako nima zdrave tradicije. Zaposleni bi se morali zavedati, da s tem ko podpirajo slabe sindikate, dobrim zaprejo vse možnosti za premike na boljše za zaposlene, ker ravnanja slabih sindikatov štejejo enako kot dobrih zaradi reprezentativnosti, ki daje ravnanju sindikata splošno veljavo in zaradi teh dejstev slabe sindikate delodajalec v mnogih primerih tudi močno podpira, saj lahko med zapsolene preko njih vnaša svojo voljo, dobre sindikate pa zatira.