Zakaj so vojaki manj vredni od gasilcev, pravosodnih funkcionarjev, medicinskih sester in pomočnic vzgojiteljic? Odbor za obrambo bo danes obravnaval proteste gasilcev z ministrom za obrambo Marjanom Šarcem, SVS-ju pa predstavitev mnenja ni omogočena
Ministrstvo za obrambo in Odbor za obrambo se ukvarjata z gasilci, za vojake pa ni posluha. Socialnega partnerstva na Ministrstvu za obrambo ni, ne odpravljajo se specifične statusno plačne anomalije v Slovenski vojski, zaradi neimplementirane evropske direktive o delovnem času in ugotovitev izpred skoraj leta dni v sodbah vrhovnega in evropskega sodišča je v tožbah že preko 1.500 pripadnikov Slovenske vojske. Plačna nesorazmerja, kot jih opisujejo gasilci, veljajo enako tudi za vojake. Za vojake je vse v mrtvem teku, nič se ne dogaja za odpravo naštetega, ministrstvo je seznanjeno z vsem, a nič ne naredi.
Ob vsem tem pa Ministrstvo za javno upravo priliva olje na ogenj z objavami izplačanih plač, namesto osnovnih plač primerljivih poklicev. Izplačane plače vojakom so odraz zahtevnosti poklica oz. pogojev dela in kadrovske podhranjenosti, ker morajo vojaki mesečno opraviti skoraj dvojni polni delovni čas (v povprečju 250 ur, skoraj polovica časa v službi se jim ne šteje v delovni čas), kljub 40 urnemu tedenskemu delovniku.
Ministrstvo za obrambo je registrirano za opravljanje dejavnosti "obramba" in nobene druge, skupaj z Odborom za obrambo pa se ukvarja z gasilci, ki sodijo pod lokalno samoupravo, kot občinski redarji in je njihovo resorno ministrstvo, Ministrstvo za javno upravo. Navedeno izhaja iz priloženeg (na povezavah in slikah spodaj), kjer je predvsem pomembna dejavnost, ki jo izvajajo gasilci, dejavnost 84.250 Zaščita in reševanje pri požarih in nesrečah, kar pa ne sodi v dejavnost obramba in je samostojna dejavnost, ki po klasifikaciji dejavnosti sodi v resor javne uprave, natančneje lokalne samouprave, kot občinski redarji. V klasifikaciji dejavnosti je posebej navedeno in poudarjeno, da dejavnost zagotavljanja potrebščin za nujno pomoč ob naravnih nesrečah ne sodi v obrambo!
Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (ZPDZC-1) v 3. členu določa in pravnim osebam prepoveduje opravljanje dejavnosti za opravljanje katere niso registrirane. Ker Ministrstvo za obrambo opravlja dejavnost, za katero ni registrirano in se z vojaki ne ukvarja, se v Sindikati vojakov Slovenije sprašujemo, ali gre pri tem za delo na črno!
Ministrstvo za obrambo in Odbor za obrambo se ukvarjata z gasilci, namesto z vojaki. Vojaki pa se za svoje pravice borijo na delovnih sodiščih, namesto da bi se pripravljali za obrambo Republike Slovenije. Vse skupaj pa si MJU, MORS in Odbor za obrambo lahko privoščijo, ker vojaki ne smemo stavkati, oz. niti zagroziti s stavko. SVS kot reprezentativen sindikat v vojaških poklicih in obrambi, predstavnik zaposlenih v Slovenski vojski, ne sme niti predstaviti svojega mnenja in izraziti podpore gasilcem.
Dodatno objavljamo še zahvalo predsedniku Odbora za obrambo dr. Martinu Premku za odgovor na našo prošnjo, na povezavi:
