Zahteva SVS vladi in parlamentu za zakonito plačevanje dela pripadnikom Slovenske vojske
V Sindikatu vojakov Slovenije smo nemočni za dosego z zakonom določene in legitimne pravice do ustreznega plačila za odrejeno in opravljeno delo, saj smo storili vse kar je v moči sindikata, ki zastopa vojaške osebe, a se delo brez ustreznega plačila nemoteno odreja in opravlja dalje in se zato obračamo na Državni zbor in Vlado z zahtevo za ureditev ustreznega plačevanja pripadnikov Slovenske vojske.
Veljavni predpisi ne omogočajo ustreznega plačila za čas, v katerem mora biti delavec, ki dela na obrambnem področju, v pripravljenosti za delo na delovnem mestu ali na določenem kraju, kakor v 97.e členu določa Zakon o obrambi. Nedavni obrambni minister Aleš Hojs je s pravilnikom legaliziral neustrezno plačevanje in Generalštab lahko le nemoteno izvaja določila obrambnega zakona ter še naprej odreja delo, ki ga ne more plačati, ker za to predpisi ne obstajajo.
V socialnem dialogu opisane problematike ni možno rešiti, saj pristojen minister in vodja vladne pogajalske skupine za Kolektivno pogodbo za javni sektor (KPJS) dr. Gregor Virant ni pripravljen niti prisluhniti. Predstavniki sindikatov obrambnega področja se redno udeležujemo pogajanj, a je odnos dr. Gregorja Viranta do nas zaničujoč, saj je nedavno ob začetku razprave o točki dnevnega reda v zvezi z opisano problematiko arogantno brez obrazložitve prostor pogajanj zapustil brez obrazložitve. Lani julija je vladna stan predlagala v sprejem aneks št. 7 h KPJS, a ga je pred nedavnimi pogajanji sama spremenila tako, da je ponujeno dosti manj ugodno od v začetku ponujenega in, da se zato drugi sindikati zagotovo nebi strinjali z predlagano rešitvijo. Skratka, nepošten sistem pogajanj za KPJS, katerega smo že večkrat podrobno opisali sindikatom, ki zastopajo manj številčne poklice ne omogoča pravičnega socialnega dialoga in v takšni nerešljivi situaciji smo se znašli sindikati obrambnega področja, za katere velja, da stavke ne smejo organizirati, saj je ta vojaškim osebam prepovedana.
V Sindikatu vojakov Slovenije smo dve leti opozarjali na ponovno tukaj izpostavljeno, nato smo podali prijavo na inšpektorata za javno upravo in obrambo v letu 2011. Pristojen inšpektorat za plače javnih uslužbencev še do danes ni opravil prepotrebnega nadzora kljub našemu večkratnemu interveniranju in pisnemu zagotovilu, da bo nadzor izveden. Ne želimo vsega dokazovati, ker je tega preprosto preveč, v prilogi zahteve, ki jo v izvirniku objavljamo v povezavi spodaj je le eno od mnogih obvestil, ki smo jih prejemali ob opozarjanju na neizveden prepotreben nadzor. Priložen je tudi pregled vsega storjenega do sedaj s strani Sindikata vojakov Slovenije.
Odbor za obrambo DZ RS je v mesecu decembru obravnaval problematiko socialnega položaja zaposlenih v vojski in očitno je tudi ta seja minila v prazno, saj se nič ni spremenilo, vlada je po našem mnenju celo dobila nov zagon za neukrepanje ter neurajanje odprtih zadev, saj ji je kot kaže glavno in zelo učinkovito orožje zavlačevanje, pri tem pa nihče ne odgovarja. V okviru pogajanj za KPJS bi se po zadnjem predlogu vladne pogajalske strani naj ustanovila delovna skupina, ki bi naj proučila ustreznost plačevanja pripadnikov Slovenske vojske in ostalih javnih uslužbencev za čas prebit v pripravljenosti na delovnem mestu ali določenem kraju. Po našem mnenju ne more "ad-hoc" delovna skupina ugotavljati nekaj, kar pristojni inšpektorat ne izvede.
Državni zbor v vlogi zakonodajalca in nadzornega organa vladi bi moral zagotoviti ureditev ustreznega plačevanja v zakonu določenega in odrejenega dela, ki ga določa obrambni zakon in to ne glede na sistem plač v javnem sektorju.
Če se pripadnikom Slovenske vojske ne priznava pravica do kolektivne pogodbe in do stavke je zakonodajalec in vlada dolžna zagotoviti ustrezno plačilo odrejenega dela in te odgovornosti nebi smela prepuščati socialnemu dialogu, saj pravice do glavnih elementov socialnega dialoga, torej kolektivne pogodbe in stavke, sindikatom obrambnega področja ne priznava.
Zato je danes Sindikat vojakov Slovenije Državnemu zboru in Vladi podal zahtevo, da uredi plačevanje pripadnikov Slovenke vojske nemudoma in to neodvisno od kolektivne pogodbe za javni sektor, kakor so določene plače za pripadnike Slovenske vojske in v kolikor se k reševanju tukaj izpostavljenega ne bo na ustrezen način pristopilo takoj, bo Sindikat vojakov Slovenije pozval vse sindikate, ki delujejo na obrambnem področju ter državljanke in državljane Slovenije k organizaciji in izvedbi protestnih shodov pred vladno palačo in parlamentom vse do ureditve nepoštenega plačevanja in prenehanja zaničevanja slovenskih vojakov. Pripadnike Slovenske vojske pa bo pozval k vlaganju individualnih tožb za plačilo opravljenega in neustrezno plačanega v zadnjih petih letih.
Odzivi: Slovenska tiskovna agencija Slovenski vojaki v boju za svoje pravice