Za polovico nižje plače vojakom med enakimi v nepoštenem plačnem sistemu
Iz danes objavljenih podatkov Ministrstva za notranje zadeve o dejansko izplačanih plačah za nekatera primerljiva delovna mesta izhaja, da imajo vojaki v povprečju skoraj polovico manj plače od policistov, carinikov in paznikov. Do takšnik razlik pri izplačanih plačah prihaja kljub popolnoma enakemu ovrednotenju orientacijskih delovnih mest z 21. plačnim razredom vojaka, policista, carinika in paznika. To je nepošteno ter nedopustno in SVS trdi, da je enoten plačni sistem nepošten, kar objavljeni podatki o plačah potrjujejo v celoti. Z eno kolektivno pogodbo za javni sektor so določene plače poklicem najmanj 45 različnih dejavnosti, kar je popolnoma nepregledno in kot takšno nevzdržno.
V prejšnjem tednu je SVS na predsednico vlade mag. Alenko Bratušek naslovil dopis, v katerem je izrazil nestrinjanje z nepoštenim plačnim sistemom in pogajanji za Kolektivno pogodbo za javni sektor ter podal predlog ustrezne ureditve plačnega sistema in pogajanj. Na konkretna vprašanja odgovora SVS še ni prejel.
Danes objavljeni podatki o plačah v prispevku z naslovom Podatki o plačah v policiji na spletni strani Ministrstva za notranje zadeve v celoti potrjujejo nepoštenost enotnega plačnega sistema, ki je popolnoma nepregleden in objavljeni podatki v celoti potrjujejo trditve SVS o nepoštenem plačnem sistemu in to še posebej do vojakov, ki jim je z zakonom po mnenju SVS protiustavno prepovedano stavkati. Iz objavljenih podatkov jasno izhaja, da so dejansko izplačane plače primerljivih poklicev oz. konkretnih delovnih mest za V stopnjo izobrazbe zelo različne, kljub enaki uvrstitvi teh istih orientacijskih delovnih mest v plačno lestvico s Kolektivno pogodbo za javni sektor.
Vojaki imajo v povprečju 300 EUR nižje neto izplačane plače od policistov, carinikov in paznikov.
To je manj plače za skoraj popovico vojakove plače! A smo se za to borili pred dvema desetletjema?
Kako je možno, da imajo na delovnih mestih z isto umestitvijo orientacijskih delovnih mest v plačno lestvico danes vsi za polovico višje plače od vojakov? Kot izhaja iz dokumenta v povezavi spodaj in slike.
V SVS nimamo nikakršnih vzvodov za sindikalni boj proti opisano nepoštenemu sistemu, ker ne smemo stavkati! Tudi plače so nam določene z uredbo vlade namesto s kolektivno pogodbo kot vsem dugim državljanom Slovenije!
Zato bo Sindikat vojakov Slovenije v okviru pogajanj za plače v javnem sektroju zahteval preglednost sistema plač z jasno določenimi zdravimi razmerji med plačami posameznih poklicev in dejavnosti na osnovi delovnih nalog, ki jih posamezni poklici morajo izvajati. Danes veljaven sistem, določen z eno kolektivno pogodbo za celoten javni sektor, ki združuje mnoge poklice iz najmanj 45 dejavnosti ni pregleden in je predvsem nepošten. Nedavno je to javno povedal tudi bivši predsednik vlade Janez Janša, in sicer je dejal, da je z enotnim plačnim sistemom bila strojena velika napaka. Pregled dejavnosti javnega sektorja po klasifikaciji dejavnosti v Republiki Sloveniji objavljamo v povezavi spodaj. Ustavno sodišče je pravilno ugotovilo, da je veljavnost Kolektivne pogodbe za javni sektor z določanjem kvoruma protiustavno in v okviru pogajanj za nov sistem določanja veljavnosti kolektivne pogodbe bo SVS, v kolikor bo ostala ena kolektivna pogodba za celoten javni sektor, ZAHTEVAL, da za veljavnost kolektivne pogodbe ne more biti uzakonjenega nobenega kvoruma. Koketivna pogodba, ki bo določala plače vojakom mora biti podpisana s strani reprezentativnega sindikata v vojaških poklicih, saj je to edini vzvod socialnega dialoga, ki ga zaposleni v Slovenski vojski imamo. Če eden sindikat ne podpiše kolektivne pogodbe, ta ne more veljati za zaposlene v poklicu ali dejavnosti kjer je sindikat nepodpisnik reprezentativen, saj je vsaka pogodba le odraz volje vseh pogodbenih strank. Pogodba, katere sindikat ne podpiše in velja za zaposlene kjer je tak nepodpisan sindikat reprezentativen ni pogodba, saj ne odraža volje vseh strank in zato ne more veljati.
V SVS se zavzemamo za ohranitev enotnega plačnega sistema, vendar urejenega tako, da bodo znotraj javnega sektorja zdrava razmerja med plačami, ki bodo temeljila na zahtevnosti del in nalog v posameznih poklicih in dejavnostih. V SVS verjamemo, da je to možno doseči v socialnem dialogu in to v okviru obstoječe mase plač. Sistem plač ne more dopuščati izplačevanja plač zaposlenim na primerljivih enako ovrednotenih delovnih mestih različnih poklicev z razlikami polovice plače. V SVS upamo, da so danes objavljeni podatki o plačah, iz katerih izhaja, da imamo vojaki za polovico nižje plače od primerljivih poklicev, odprli oči pripadnikom Slovenske vojske in da se bo vsak posameznik vprašal, kateri sindikat podpira in kam nas je pripeljalo delovanje sindikatov, ki so obstajali in delovali, ko se je prvič pogajalo za Kolektinvo pogodbo za javni sektor leta 2008 in prej.
Na žalost med pripadniki Slovenske vojske ni razvite sindikalne zavesti do te mere, kot med policisti. Odraz sindikalne zavesti in doseženega za plače policistov (tudi s kolektivno pogodbo) je, da nas kljub enakemu ovrednotenju delovnega mesta policista in vojaka, policisti prekašajo pri izplačanih plačah v poprečju za polovico, kar je katastrofalno. In policisti oziroma eden njihov sindikat (Policijski sindikat Slovenije), kljub že doseženemu še vedno stavka in hoče doseči še več. Zato, da bi dosegli svoje, pa v strahu pred kolonami na cestah v največji konici tustične sezone držijo cetno državo in grozijo z obveščanjem turistov o tem v kako slabi državi morajo živeti. Mi vojaki, pa se še vedno odločamo, kateri sindikat je pravi in čakamo, da bodo drugi kaj dosegli. Z zadnjim rebalansom so obrambnemu ministrstvu zopet vzeli nekaj deset milijonov in jih prerazporedili na notranje ministrstvo za plače policistov, kot je povedal njihov minister dr. Gregor Virant, bodo prerazporejena sredstva notranjemu ministrstvu za plačilo policistom po nedavno sklenjeni kolektivni pogodbi za policiste.
Pozivamo pripadnike Slovenske vojske, da z včlanitvijo podprejo Sindikat vojakov Slovenije v boju za boljši ekonomsko-socialni status zaposlenih v Slovenski vojski. Zaposleni v Slovenski vojski smo najbolj diskriminirana poklicna skupina (pogodbe za določen čas...) in očitno se tega večina še ne zaveda in kar čaka, da bo za njih nekdo kaj naredil. Eni pod pretvezo, da delajo za pripadnike dobro, res naredijo veliko, ampak na žalost slabega. V SVS upamo, da bodo danes objavljeni podatki o plačah mnogim odprli oči, saj se bodo jeseni in v naslednjem letu zgodile mnoge spremembe na področju plačnega sistema in če ne bomo legitimno in argumentirano zahtevali tega kar nam pripada, bomo s plačami napram drugim poklicem še kar drseli navzdol, kar pa v teh kriznih časih ne bo najbolj prijetno.