Vzorčna zahteva pred zastaranjem zaradi neenake obravnave pred zakoni ob uvedbi novega plačnega sistema v letu 2008
Z 31. julijem zastara možnost sodnega varstva zaradi neenake obravnave pripadnikov Slovenske vojske ob uvedbi novega plačnega sistema 1. avgusta 2008.
Višji podčastniki, vojaški uslužbenci in poročniki, ki ste ob uvedbi novega plačnega sistema in še danes protiustavno in nepošteno prikrajšani, pridružite se SVS-ju v boju za vašo ustavno pravico do enake obravnave pred zakoni.
V letu 2008 so zagotovo bili prikrajšani zaradi potiustavne in nepoštene obravnave mnogi višji podčastniki, vojaški uslužbenci in poročniki, ki so nekaj dni pred uveljavitvijo Zakona o sistemu plač v javnem sektorju napredovali in ob tem zamenjali tarifno skupino ter s tem bili prilkrajšani z izgubo doseženih razredov napredovanj in so še danes prikrajšani naprem drugim pripadnikom, ki so po 1. avgustu 2008 in do danes napredovali in ob napredovanju zadržali že dosežene plačne razrede napredovanj in pridobili še eden plačni razred zaradi napredovanja (kar je tudi pravilno).
V spodnjih povezavah je objavljamo Pismo razočaranega višjega podčastnika iz aprila letos, ki še vedno verjame v pravičnost in poštenost in se v upanju na ureditev nepoštene situacije obrača na dr. Gregorja Viranta, odgovornega ministra za sistem plač v javnem sektorju ob uvedbi novega plačnega sistema leta 2008 in danes. V izseku letnega poročila Varuha človekovih pravic za leto 2009 je posebej označena zaznana problematika višjih podčastnikov Slovenske vojske. Objavljamo tudi Dopis, ki ga je leta 2009 SVS pridobil kot informacijo javnega značaja, da na Ministrstvu za obrambo ne morejo zanikati, da so dopis prejeli. V dopisu Ministrstva za javno upravo iz oktobra 2008 takratni minister za javno upravo dr. Gregor Virant nalaga Ministrstvu za obrambo popravo nepravilnosti oz. krivic, do katerih je prišlo ob uvedbi novega plačnega sistema.
Na Ministrstvu za obrambo navodil ministra dr. Gregorja Viranta niso upoštevali. Največ si je za popravo krivic 78 višjim podčastnikom prizadeval podčastniški zbor z ožjim vodstvom in s strani vodstva Slovenske vojske jim je bilo pred tremi leti obljubljeno, da se bodo storjene krivice popravile, a žal lahko danes razočarani ugotovimo, da je celoten podčastniški zbor z vodstvom na čelu bil izigran. Krivice se niso popravile, niti se z njihovo odpravo nihče ni ukvarjal. Nekateri pripadniki so svojo pravico iskali na Delovnem in socialnem sodišču in na žalost neuspešno, saj so bile krivice narejene legalno oz. zakonito, kar pa ni nujno, da je tudi pravično in pošteno oz. legitimno.
31. julija letos poteče 5 letni zastaralni rok za sodno varstvo pravic in zato je zadnji čas, da pripadniki Slovenske vojske organizirano pristopimo k popravi opisanih krivic preko reprezentativnega sindikata v vojaških poklicih na legitimen in edini legalen način. Namen SVS ni sodno varovati pravic prikrajšanih pripadnikov Slovenke vojske, ampak le te zaščititi v socialnem dialogu, kar je ceneje in hitreje. V kolikor pa to ne bo možno in v SVS predvidevamo, da interesa za popravo krivic na strani Ministrstva za obrambo ne bo, boste vsi prikrajšani pripadniki preko SVS-ja vložili individualne tožbe. Ko bodo tožbe prikrajšanih vložene, pa v SVS verjamemo, da bo Ministrstvo za obrambo interes za mirno rešitev nastale situacije pokazalo. V kolikor pa ne bo vloženih tožb do 1. avgusta bodo storjene krivice za Ministrstvo za obrambo in Ministrstvo za notranje zadeve in javno upravo zagotovo pozabljene za vedno, saj bo 5 letni zastaralni rok za sodno varstvo pretekel.
Zato Sindikat vojakov Slovenije poziva vse prikrajšane pripadnike Slovenske vojske, da se pridružijo boju za ustavno pravico do enake obravnave, saj bomo skupaj močnejši. Za vse prikrajšane smo pripravili ločene vzorčne zahteve za varstvo pravic (spodaj) za višje podčastnike, vojaške uslužbence in častnike. V vzorčni zahtevi vnesite svoje podatke povsod kjer je tekst označen z rdečo barvo, tako izpolnjeno in podpisano zahtevo pošljite priporočeno naslovniku in Sindikatu vojakov Slovenije v vednost. Po poteku 60 dni (100.a ZObr) boste vsi, ki boste do 15. maja vložili zahtevo, vložili individualne tožbe skupaj, preko pooblaščene odvetniške pisarne SVS, ki bo sodišču ob vložitvi tožb predlagala vzorčni postopek, ki je cenejši in učinkovitejši (je absolutno prednosten), saj bo v vseh tožbah potrebno razsoditi na osnovi istega dejanskega stanja in iste pravne podlage. Vse stroške pooblaščene odvetniške pisarne SVS bo kril SVS, to velja tudi za tiste pripadnike Slovenske vojske, ki danes še niso člani SVS in se bodo včlanili do 15. maja.
Torej je potrebno zahtevo odposlati do 15. maja, saj 60 dnevni rok za odgovor na osnovi 100.a člena Zakona o obrambi poteče 15. julija in potem je še 15 dni časa za vložitev tožb, torej do 31. julija.
V SVS si bomo v času do vložitve tožb in kasneje do obravnav na Delovnem in socialnem sodišču prizadevali za rešitev nastale situacije v socialnem dialogu, predvsem bomo rešitev zahtevali od pristojnega ministra za javno upravo dr. Gregorja Viranta, ki problematiko zelo dobro pozna, vključno z rešitvami. Vsi prikrajšani pripadniki, ki ste v okviru SVS pripravljeni v konkretnih postopkih v pomagati pa ste dobrodošli.
Zelo pomembno je, da se v okviru 5 letnega zastaralnega roka vloži čim več tožb z isto vsebino zaradi protiustavne neenake obravnave, saj bo to močan pritisk na sodišče in odgovorne, ki so pristojni za rešitev nastale situacije izvensodno.