Vladna pogajalska skupina priznava neustreznost ureditve plačil pripadnikov Slovenske vojske v pripravljenosti na določenem kraju oz. delovnem mestu
Ker zakona s področja vojske in policije predvidevata pripravljenost na določenem kraju bo možno urediti tudi plačevanje takšne pripravljenosti posebej v okviru Kolektivne pogodbe za javni sektor, s čimer se sindikati zadevnih področij načelno strinjajo, druge sindikate pa skrbijo zlorabe predvidene ureditve za plačevanje dežurstev.
Na sestanku med sindikati in vladno pogajalsko skupino je vlada prvič dejansko priznala neustreznost plačevanja zaposlenih v Slovenski vojski in Policiji za katere področna zakona predvidevata pripravljenost na določenem kraju ali delovnem mestu. Zaradi same ureditve v zakonih bo verjetno možno urediti plačevanje takšne pripravlejnosti kot posebnost v okviru Kolektivne pogodbe za javni sektor. Ob tem je bila izkazana tudi pripravljenost za sklenitev sporazuma z SVS, ki je zaradi tega v kolektivnem sporu, s katerim bi rešili neustreznost plačevanja pripadnikov Slovenske vojske tudi za nazaj. V primeru rešitve plačila za nazaj je bilo govora tudi o tem, da bi SVS kolektivni spor umaknil, Pravilnik Ministrstva za obrambo z Ukazom Generalštaba, ki urejata izvajanje pripravljenosti ter plačevanje na neustrezen način pa bi se spremenila.
V zvezi z povračilom prevoznih stroškov za prihod na delo in odhod domov se je na sestanku razvila raznovrstva razprava brez konkretnih zaključkov in to vprašanje kot plačevanje pripravljenosti ostaja do nadaljnjega odprto.
Na konkretno vprašanje SVS v zvezi z odgovori na pisna vprašanja, ki so bila postavljena resornemu ministrstvu za javni sektor in kasneje zaradi neprejetega odgovora Vladi RS je bilo s strani dr. Gregorja Viranta pojasnjeno, da je odgovor že pripravljen in, da ga bo SVS prejel v nekaj dneh,
Za današnji sestanek bi se lahko ugotovilo, da je bil bolj informativne narave oz. izmenjava mnenj. Večkrat se je razvila razprava tudi o področjih izven predvidenih točk dnevnega reda, a najbolj perečih vprašanj o ustreznosti in pravičnosti plačnega sistema ter pogajanj, na kar je SVS opozoril v preteklem tednu, pa smo se dotaknili le površno.
SVS je na sestanku bil označen za "neuvrščeni sindikat", ker ni vključen v Konfederacijo sindikatov javnega sektorja niti v Pogajalsko skupino sindikatov javnega sektorja. Predsednik SVS je pojasnil stališče SVS, da ima SVS pravico do pogajanj za kolektivno pogodbo in kot takšen ima pravico do tako imenovane "neuvrščenosti", saj je po Zakonu o kolektivnih pogodbah stranka Kolektivne pogodbe za javni sektor in podpisnik le te in s tem ima pravico do samostojnega zastopanja zaposlenih v Slovenski vojski. Na predstavljeno stališče ni bilo pripomb. Pravilen pristop za sklenitev kolektivne pogodbe bi po mnenju SVS bil kot je v prejšnjem tednu predlagal Vladi RS.