V Slovenski vojski se dela tudi povprečno 246 ur vsak mesec v zadnjih petih letih
Sindikat vojakov Slovenije se je odzval na objavo Inšpektorata za delo ter njihovo tiskovno konferenco in pisal ministru in glavnemu inšpektorju za delo.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Luka Mesec, minister
Luka Lukić, vršilec dolžnosti glavnega inšpektorja
V Slovenski vojski se dela tudi povprečno 246 ur vsak mesec v zadnjih petih letih
Zveza: Na spletni strani ministrstva 23. 3. 2023 objavljeno z naslovom:
Inšpektorat ukrepal proti delodajalcem, ki so kršili pravice posredovanih tujih delavcev
Spoštovani minister in glavni inšpektor za delo.
Prejšnji teden smo zasledili vašo objavo, navedeno v zvezi, in poročanje medijev o tem, da ste se z inšpektoratom osredotočili na trgovca TUŠ in pri njem ugotovili kršitve. Ugotovljeno je bilo, da je v TUŠ-u več delavcev v enem mesecu opravilo več kot 200 ur.
Obveščamo vas, da se v Slovenski vojski dela tudi povprečno 246 ur vsak mesec v zadnjih petih letih.
Prilagamo tabelo 50-ih pripadnikov Slovenske vojske, članov Sindikata vojakov Slovenije, ki so vsak mesec zadnjih pet let delali največ 246 ur in najmanj 222 ur. V povprečju je vsak od teh 50-ih pripadnikov vsak mesec v zadnjih petih letih delal 231 ur oz. 57 ur vsak mesec več od polnega delovnega časa, določenega s pogodbo o zaposlitvi 40 ur tedensko.
Za 20 od 50-ih omenjenih pripadnikov prilagamo njihove plačilne liste, iz katerih je razvidna njihova obremenjenost, tudi v zbirni tabeli, ki jo prilagamo. Povprečje pri teh 20-ih pripadnikih je 238 ur oz. 64 ur v službi vsak mesec zadnjih pet let več od polnega delovnega časa, poudarjamo vsak mesec v zadnjih petih letih.
Ob tem vas obveščamo tudi, da je Vrhovno sodišče RS, po predhodni odločitvi Sodišča EU, odločilo, da je stalna pripravljenost na določenem kraju delovni čas (postavka na priloženih plačilnih listah: C131 Dod. za stalno pripr. na dol. kra). Omenjeni odločitvi sodišč so v Sodbi Sodišča Evropske unije v zadevi C-742/19, član SVS B.K. proti Ministrstvu za obrambo in sodbi Vrhovno sodišče RS z opravilno številko VIII Ips 196/2018.
Od Območne enote Ljubljana, Inšpektorata za delo RS, smo 19. decembra 2022 prejeli obvestilo o obravnavi v zadevi 06100-455/2022. Ob tem ne vemo, za kaj gre, v vsakem primeru, tudi če gre za zadevo, ki bi lahko bila odziv na naše javne objave in pisanja odgovornim ter poročanja medijev glede kršitev predpisov v Slovenski vojski na delovno-pravnem področju, do danes nismo prejeli nobenega odgovora oz. obvestila o zadevi 06100-455/2022.
Žalosti nas, da se dopušča množično zavestno in načrtno kršenje pravic slovenskih vojakov, odgovoren inšpektorat pa se ukvarja s posredovanimi tujimi delavci. V obeh primerih gre za nujnost nadzora in ukrepanja, a očitno so v Sloveniji posredovani tuji delavci v TUŠ-u in drugje pomembnejši od slovenskih vojakov.
Ministrstvo za obrambo pa še vedno zatrjuje, da je vse zakonito in v 1.700 tožbah pripadnikov Slovenske vojske zoper državo trdi enako, da je vse zakonito.
Upamo, da se boste odzvali na naše obvestilo in ustrezno ukrepali, tudi s kazenskimi ovadbami, kot je razbrati iz vaše objave, da ste ukrepali v primeru TUŠ-a.
S spoštovanjem,
Gvido Novak
predsednik