Ustavno sodišče o ustavnosti uredbe o plačah na mednarodnih misijah in operacijah
SVS z zahtevo za presojo ustavnosti nad z Zakonom o obrambi uzakonjeno protiustavnost v Uredbi o plačah pripadnikov na mednarodnih misijah in operacijah - MOM. Uredba vlade pripadnikom SV na MOM jemlje v zakonih dosežene pravice do dodatka za delovno dobo in stalnost.
Od julija 2010 se pripadnikom Slovenske vojske na osnovi Uredbe o plačah in drugih prejemkih pripadnikov Slovenske vojske pri izvajanju obveznosti, prevzetih v mednarodnih organizacijah oziroma z mednarodnimi pogodbami - MOM več ne izplačuje dodatek za delovno dobo in stalnost. Do obeh dodatkov so pripadniki upravičeni na osnovi zakonskih določb Zakona o delovnih razmerjih in Zakona o obrambi. Izpodbijana Uredba vlade določa, da v času MOM dodatka za delovno dobo in stalnost pripadnikom ne pripadata in se jim od avgusta 2010 tudi ne izplačujeta.
Zanimivo ob tem je, da sta se oba dodatka po uvedbi novega plačnega sistema v avgustu 2008 in začetkom uporabe sporne uredbe normalno izplačevala, ker ju določata višja akta od uredbe, zakona o obrambi in delovnih razmerjih. Po odločitvi takratnega v maju 2009 imenovanega načelnika generalštaba generalmajorja Alojza Šteinerja, pa se je z izplačevanjem obeh dodatkov prenehalo, dopis v povezavi spodaj. Takoj ko se je to zgodilo je Sindikat vojakov Slovenije označil neizplačevanje dodatkov za nezakonito in protiustavno ter napovedal kolektivni spor in boj za dodatka na MOM, ki se sedaj po točno treh letih nadaljuje.
Mladina / Erik Valenčič: Iz Afganistana v tožbe Radijski prispevek
23. 9. 2010 "Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič pravi, da si slovenski vojaki v Afganistanu zaslužijo vso
podporo, njeno ministrstvo pa jim krči delovne pravice"
Nižji akt (uredba) mora po ustavi biti v skladu z višjim (zakonom) in izpodbijana uredba vlade ni v skladu z ustavo in zato je zaradi protiustavnega neizplačevanja dodatkov za delovno dobo in stalnost SVS že v letu 2011 sprožil kolektivni spor in zahteval spoštovanje zakonov, ki določajo pravice iz delovnega razmerja, ki se pripadnikom Slovenske vojske z neizplačevanjem obeh dodatkov kršijo. Delovno in socialno sodišče v Ljubljani se je izreklo za nepristojno in zahtevo SVS zavrglo. Sklep o zavrženju je v povezavi spodaj.
V letošnjem letu, meseca januarja pa je Višje delovno in socialno sodišče v Ljubljani sprejelo v individualnih pravdnih postopkih pripadnikov Slovenske vojske več identičnih odločitev, da pripadniki niso upravičeni do dodatka za stalnost in delovno dobo (enako za magisterij oz. znanstveni naziv) za čas opravljanja del in nalog na MOM. Višje sodišče je svojo odločitev utemeljilo z določbami Zakona o obrambi (1. odstavek 98.c člena), ki vladi daje pooblastila za določitev osnov in meril za določanje plač in dodatkov pripadnikom na MOM. Vlada je to storila z uredbo, ki se je pričela uporabljati z uvedbo novega plačnega sistema v javnem sektorju 1. avgusta 2008.
Jedro ene od sodb Višjega delovnega in socialnega sodišča iz januarja 2013:
V SVS trdimo in smo v to prepričani, da je Zakon o obrambi dobesedno uzakonil protiustavnost s tem, ko je vladi dal možnost odvzema pravic pripadnikom Slovenske vojske z uredbo, pa tudi če jim jih daje višji akt zakon. Vlada je to možnost izkoristila in z uredbo sprejela osnove in merila v nasprotju z zakonskimi določili, ki dajejo pripadnikom Slovenske vojske pravico do dodatka za delovno dobo in stalnost ne glede na to ali opravljajo vojaško službo doma ali v tujini na MOM.
SVS v zahtevi za presojo ustavnosti Ustavnemu sodišču predlaga, da ugotovi protiustavnost spornih izpodbijanih določil Zakona o obrambi in Uredbe vlade ter, da sporen člen Zakona o obrambi razveljavi in odpravi sporna določila Uredbe vlade. Odprava učinkuje za nazaj.
Z odpravo spornih delov uredbe bodo pripadniki Slovenske vojske dobili možnost zahtevati odpravo krivice in za člane SVS bo to storil sindikat. Ob tem je potrebno opozoriti, da zakon o ustavnem sodišču določa 3 mesečni rok za vložitev zahteve za odpravo krivice pri ustreznem organu od dneva objave odločbe ustavnega sodišča, če od vročitve
posamičnega akta do vložitve pobude ali zahteve ni preteklo več kot eno leto. Zato v SVS vsem pripadnikom Slovenske vojske, ki so bili na MOM od avgusta 2009 do danes in se jim ni izplačeval dodatek za delovno dobo in stalnost na MOM, svetujemo včlanitev v SVS.
Pri posamezniku se bo gibal zahtevan znesek dodatkov za delovno dobo in stalnost, ki ga bo SVS zahteval za svoje člane, nekje med 1.500 in 4.000 EUR za 6 mesečno MOM, odvisno od let delovne dobe in opravljanja vojaške službe ter višine plače na MOM, zraven pa še zakonske zamudne obresti. Zahteve bodo za člane SVS vložene takoj po sprejeti odločitvi Ustavnega sodišča, če bo sporni deli uredbe odpravljen, saj je rok za vložitev zahteve le 3 mesečni.