SVS zahteva zadržanje izvajanja sprememb in dopolnitev Zakona o sistemu plač v javnem sektorju in njihovo razveljavitev - z odzivi medijev
Zadržanje izvajanja in razveljavitev sprememb in dopolnitev Zakona o sistemu plač v javnem sektorju - ZSPJS zahtevamo, ker so spremembe in dololnitve ZSPJS bile sprejete po protizakonitem postopku. Spremembe in dopolnitve ZSPJS pripadnikom Slovenske vojske na nezakonit način zmanjšujejo pravice iz delovnega razmerja. Naslednji dan po objavi zakona v uradnem listu (predvidoma 25.5.) bo SVS vložil zahtevo za zadržanje izvajanja zakona in njegovo razveljavitev na Ustavno sodišče.
STA: V sindikatu vojakov za ustavno presojo novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju
SiOL: Sindikat vojakov za ustavno presojo novele zakona o sistemu plač v javnem sektroju
Dnevnik: V sindikatu vojakov za ustavno presojo novele zakona o sistemu plač v javnem sektroju
SVS je z odločbo št. 02049-1/2004-93 z dne 17. 4. 2013 postal reprezentativen sindikat v vojaških poklicih. Odločba je po upravnem postopku postala z izdajo dokončna in z vročitvijo SVS izvršljiva. Ministrstvo za obrambo in Ministrstvo za pravosodje in javno upravo sta bila o pridobljeni reprezentativnosti SVS neuradno obveščena pred prvomajskimi prazniki in uradno 7. maja. Od takrat do sprejetja sprememb in dopolnitev ZSPJS je bilo dovolj časa, da bi se spremembe in dopolnitve ZSPJS sprejele po zakonitem postopku v skladu s 26. členom Zakona o javnih uslužbencih - ZJU, ki določa, da mora pred sprejetjem predpisa, ki vpliva na delovna razmerja oziroma položaj javnih uslužbencev v državnih organih vlada oziroma pristojni minister omogočiti reprezentativnim sindikatom dejavnosti oziroma poklicev v državnih organih, da podajo svoje mnenje.
SVS je večkrat člane vladne pogajalske skupine iz obeh omenjenih ministrstev spraševal oz. od njih zahteval vključitev v postopek sprejemanja sprememb ZSPJS, a žal neuspešno. Dodaten razlog, ki je vnaša zmedo je dejstvo, da je SVS prvi sindikat, ki je reprezentativen v vojaških poklicih, katerega članom je stavkati z zakonom prepovedano v celoti. Vlada se od novega leta pogaja s stavkajočimi sinidkati, razen z FIDES ter SPS, ki sta se sama odločila, da se ne bosta pridružila stavki sindikatov javnega sektorja.
SVS te možnosti izbire glede stavke nima in zato v SVS menimo, da smo pripadniki Slovenske vojske upravičeni do ločene kolektivne pogodbe za pripadnike Slovenske vojske, ker se večini pogajanj v javnem sektorju zaradi zakonske prepovedi stavke ne moremo pridružiti.
Predlog sprememb in dopolnitev ZSPJS bi vlada po 26. členu ZJU morala poslati vsem reprezentativnim sindikatom in določiti razumen rok za oblikovanje mnenja. Če reprezentativni sindikat v danem roku poda mnenje, mora predlagatelj to mnenje upoštevati ali povabiti reprezentativni sindikat k usklajevanju. Od tukaj tudi izhaja pravna podlaga za pogajanja reprezentativnih sindikatov v javnem sektorju z vlado, ki so letos trajala od novega leta zaradi stavke sindikatov.
Sindikat vojakov Slovenije ni bil niti obveščen o nameravanih spremembah in dopolnitvah ZSPJS in ni imel možnosti podati svojega mnenja v zvezi s predlaganimi spremembami in dopolnitvami ZSPJS. Da je reprezentativen sindikat odvisen od informacij glede pogajanj, ki uidejo v javnost preko medijev, medtem ko se drugi reprezentativni sindikati pogajajo z vlado o nižanju plač je nesprejemljivo. Zato bo SVS za spremembe in dololnitve ZSPJS, ki so v Državnem zboru bile sprejete v torek, zahteval na Ustavnem sodišču zadržanje izvajanja ter razveljavitev, ker je zakon bil sprejet po protizakonitem postopku.
Objavljamo plačno lestvico, ki bi naj pripadnikom Slovenske vojske znižala plače s predpisom, do katerega se SVS ni mogel opredeliti. V SVS predvidenega predloga nismo niti videli vse do dne obravnave v Državnem zboru, torej do 21. maja.
