SVS zahteva razveljavitev celotnega ZUJF zaradi protiustavnega in nezakonitega postopka njegovega sprejemanja - dopolnjeno
SVS je danes vložil na Ustavno sodišče zahtevo za razveljavitev celotnega Zakona za uravnoteženje javnih financ - ZUJF. Razlog zahtevane rezveljavitve je sam postopek sprejmanja, ki je bil nezakonito prekinjen in s tem so bile kršene ustavne pravice volivk in volivcev. Nezkonito je bilo ustavljeno zbiranje podpisov podpore volivcev zahtevi za razpis referenduma s prekinitvijo koledarskega roka. Potrdilo na prvi strani zahteve je v povezavi spodaj.
Slovenska tiskovna agencija: Sindikat vojakov z ustavno presojo nad celoten varčevalni zakon
Dnevnik: Vojaki z ustavno presojo nad celoten varčevalni zakon
Lani je predsednik Državnega zbora dr. Gregor Virant ustavil tek 35 dnevnega koledarskega roka za zbiranje podpisov podpore zahtevi za razpis referenduma glede uveljavitve Zakona za uravnoteženje javnih financ. Razlog za takšen po mnenju SVS nezakonit in protiustaven referendumski posotopek, bi naj bil umik pobude predstavnikov policijskih sidnikatov za razapis referenduma. Po razpisanem koledarskem roku za zbiranje podpisov podpore zahtevi za razpis referenduma tega roka po Zakonu o referendumu in ljudski iniciativi ni možno ustaviti. Nikakor pa zakona pred iztekom tega roka ni možno poslati v razglasitev predsedniku države. V postopku sprejemanja ZUJF je bil koledarski rok po 6 dneh zbiranja podpisov ustavljen in še isti dan je bil sprejet ZUJF poslan predsedniku države v razglasitev in še v istem dnevu je razglašen zakon bil objavljen v Uradnem listu in pričel veljati naslednji dan 31. maja 2012.
Zakon o referendumu in ljudski iniciativi v drugem odstavku 13. člena jasno določa, da po vložitvi pobude za razpis referenduma Državni zbor zakona ne pošlje v razglasitev do poteka roka za vložitev zahteve. Če zahteva v tem roku ni vložena, pošlje državni zbor zakon v razglasitev. Pri ZUJF-u je pobuda bila vložena na pravilen način v zakonitem roku, kar potrjuje razpisan koledarski rok za zbiranje podpisov podpore zahtevi, s čimer se je začela druga faza referendumskega postopka. Po razpisanem roku ni možno ustaviti teka koledarskega roka in poslati zakon v razglasitev, ker niso izpolnjeni vsi pogoji za veljavnost zakona in zato predsednik države ne more razglasiti neveljavnega zakona, kar pa se je v primeru ZUJF-a zgodilo.
Z opisanim postopkom so bile grobo kršene pravice volivk in volivcev ter vseh prizadetih z uveljavitvijo in izvajanjem zakona, ki je bil uveljavljen po nezakonitem postopku in so s tem bile grobo kršene ustavne pravice volivk in volivcev. Na protiustaven in nezakonit način so še danes z ZUJF-om kršene mnoge pravice delavcev, pripadnikov Slovenske vojske in zato je SVS danes vložil zahtevo za razveljavitev celotnega ZUJF, za kar je pristojno Ustavno sodišče. Pripadniki Slovenske vojske ne moremo stavkati, ker nam je to z zakonom prepovedano, v primeru sprejmanja ZUJF-a pa nam je bilo odvzeto še edino orožje za neuveljavitev nam škodljivega zakona. Odločitev za vložitev zahteve je bila sprejeta tudi zaradi vseh nepravilnosti v zvezi z izvajanjem ZUJF ter razdeljevanja državljanov na sloje oz. posamezne skupine prikrajšnih na nepošten in diskriminatoren način, kot recimo upokojence iz bivše JLA.
Za lažjo predstavo "teže vložene zahteve" lahko samo navedemo, da bi v primeru uspešne zahteve vsi javni uslužbenci prejeli letošnji regres do 1. julija v višini minimalne plače 783,66 EUR.
Z zahtevo je bila podan tudi predlog za začasno zadržanje izvajanja ter prednostno obravnavo.