Ustavnemu sodišču SVS predlaga zadržanje izvajanja zakona o plačilu nesorzamerij in razveljavitev dela, ki določa roke plačila drugače od sodbe za člane SVS
Za danes objavljen zakon v Uradnem listu je SVS danes na Ustavno sodišče podal zahtevo za razveljavitev 3. člena, ki določa roke plačila drugače od sodbe, ki jo je SVS dobil v kolektivnem sporu. Predlagano je tudi začasno zadržanje izvajanja 3. člena zakona do izvršitve sodbe za člane SVS.
Sprejetje Zakona o načinu izplačila razlike v plači zaradi odprave tretje četrtine nesorazmerij v osnovnih plačah javnih uslužbencev je po prepričanju SVS v neskladju z več členi ustave. Z zahtevo izpodbijani zakon, se je sprejel po nujnem postopku, saj bi z njim Vlada Republike Slovenije želela preprečiti težko popravljive posledice za delovanje države. Ob tem v SVS ne razumemo delovanja države, da predstavljaj izplačilo dolgovanega iz naslova nesorazmerij težko popravljive posledice in, da je zato bilo potrebno sprejeti zakon po nujnem postopku na načiin, da se z zakonom določajo roki za izvršitev plačil dolgovanega članom SVS drugače, kot je to določilo sodišče v svoji sodbi, ki je pravnomočna in bi jo Ministrstvo za obrambo že moralo izvršiti.
Razumemo ne tega, da medtem ko se nesorazmerja ne plačajo pripadnikom Slovesnke vojske na osnovi pravnomočne sodbe sodišča, pa ima po poročanjih medijev država pripravljenih več milijard za poplačilo tako imenovane "bančne luknje", za katero kot kaže ne bo nihče odgovarjal in se bo pokrila iz proračuna. V SVS verjamemo, da bi državljani Slovenije raje plačali dolg pripadnikom Slovenske ovjske, kot pa izgube banka zaradi njihovega načrtnega izčrpavanja. Država bo raje plačala nasedle kredite brez ugotavljanja odgovornosti in ob tem neoče plačati dolga svojim zapsolenim.
Določila sodbe Ministrstvo za obrambo enostavno mora izvršiti, saj so si pravice pridobljene iz te sodbe pripadniki Slovenske vojske, člani Sindikata vojakov Slovenije priborili na legalen in praven način. V kolikor se to ne bo zgodilo, bo hudo kršen 2. člen Ustave Republike Slovenije v katerem je določeno, da je Slovenija pravna in socialna država. Grobo je kršena ustava tudi v delu, ki določa, da se oblast v Sloveniji deli na sodno, zakonodajno in izvršilno. S sprejetim zakonom je zakonodajna veja oblasti na predlog izvršilne grobo posegal v sodno vejo oblasti.
Zaradi opisanega je danes na Ustavno sošišče Sindikat vojakov Slovenije podal zahtevo za odpravo določil zakona, ki določa plačilo dolgovanega iz naslova nesorazmerij drugače kot to določa pravnomočna sodba. Sindikat vojakov Slovenije od Ustavnega sodišča tudi zahteva, da začasno zadrži izvajanje zakona do sprejetja odločitve o danes podani zahtevi ali vsaj do izvršitva pravnomočne sodbe Delovnega in socialnega sodišča, ki določa, da je Ministrstvo za obrambo dolžno pripadnikom Slovenske vojske, članom Sindikata vojakov Slovenije obračunati in izplačati dologovano v roku 15 dni, ta rok pa se je že iztekel.
Uradni list RS št. 100/2013, 5. stran:
ZAKON O NAČINU IZPLAČILA RAZLIKE V PLAČI ZARADI ODPRAVE TRETJE ČETRTINE NESORAZMERIJ V OSNOVNIH PLAČAH JAVNIH USLUŽBENCEV