SVS na Vlado RS in Ministrstvo za obrambo naslovil ponovno zahtevo za izplačilo nesorazmerij svojim članom
SVS je vladi ponovno podal zahtevek za izplačilo nesorazmerij svojim članom, katerih seznam je dopolnil z novimi člani. Zahtevo za izplačilo nesorazmerij je SVS podal že v maju po pravnomočnosti sodbe Višjega sodišča in po pojasnilih vlade počakal do odločitve Vrhovnega sodišča v reviziji, sedaj pa pričakuje spoštovanje odločitve Vrhovnega sodišča in izvršitev sodbe ter izplačilo nesorazmerij svojim članom.
Več o pravdnem postopku za dolgovana nesorazmerja lahko preberete v tej povezavi Kolektivni spori / 3/4 plačnega nesorazmerja, današnjo ponovno zahtevo Vladi RS v izvirniku pa objavljamo v povezavi spodaj.
V ponovni zahtevi za izplačilo je SVS pojasnil zakaj ni pripravljen iskati rešitev izpolnitev sodbe. Sodba je pravnomočna in v času od podane prvotne zahteve za izplačilo nesorazmerij je SVS že na prvi stopnji dobil identično tožbo v kolektivnem sporu za nesorazmerja. Izrek sodbe je jasen, da je država dolžna članom Sindikata vojakov Slovenije izpalčati zahtevan znesek:
Resorno Ministrstvo za notranje zadeve je sindikatu odgovorilo na vprašanej zakaj zahtevanih nesorazmerij ne izplača, da je država vložila revizijo zoper pravnomočno sodbo ter da menijo, da je revizija upravičena. Zapisali so tudi, da vlada spoštovala sodbo Vrhovnega sodišča in v SVS to sedaj pričakujemo, saj se je izkazalo, da revizija ni bila upravičena. Vlada o spoštovanju odločitve Vrhovnega sodišča:
V SVS menimo in za tem stališčem trdno stojimo, da se o pravnomočnih sodbah ne nameravamo pogajati, stališče z namenom iskanja rešitev z drugimi sindikati javnega sektorja pa Sindikata vojakov Slovenije ne zanima, saj je že meseca maja zahteval izplačilo nesorazmerij na osnovi pravnomočne sodbe in do sedaj je še SVS v celoti uspel v kolektivnem sporu v SVS in zato vztrajamo pri izvršitvi zahtevanega.
Razlog, ki nas vodijo v takšno stališče so v tem, da se država s Sindikatom vojakov Slovenije ni bila pripravljena pogovarjati o niti enem sporu doslej, zaradi katerih je sindikat do sedaj bil prisiljen sprožiti na delovnem sodišču že več kot deset kolektivnih sporov in imel s tem ogromne stroške. Še več, z očitnimi kršitvami kolektivnih pogodb in ostalih predpisov se v Slovenski vojski neovirano nadaljuje, kljub večkratnim opozorilom na različnih naslovih odgovornih, medtem ko sindikat še sedaj jasno ne ve kdo je njegov sogovornik v socialnem dialogu, saj mu resorno ministrstvo za sistem javnih uslužbencev in njihovih plač ter obrambno ministrstvo tega do danes nista znala ali hotela nedvoumno pojasniti. Tudi s sklenitvijo pogodbe za delovanje sindikata, ki jo določa Zakon o obrambi se zavlačuje, medtem ko se z drugimi sindikati, ki delujejo na obrambnem področju in že imajo pogodbo za delovanje le te sklepajo na novo, Sindikat vojakov Slovenije pa še vedno ne more delovati v polni meri, kakor mu po kolektivnih pogodbah pripada kot reprezentativnemu sindikatu v vojaških poklicih.
Izrek sodbe določa, da je država dolžna dosojeno priznati in izplačati v roku 15 dni in od vlade pričakujemo, da bo po zavrnitvi revizije spoštovala sodno vejo oblasti in njene sodbe ter svojo obveznost do pripadnikov Slovenske vojske, članov SVS izpolnila v roku.