Sestanek sindikatov javnega sektorja s širšo vladno pogajalsko skupino za KPJS
Z vladne pogajalske strani je dr. Gregor Virant predstavil več možnosti (v javnosti že predstavljenih) o katerih se lahko pogovarjajo s sindikati za poravnavo dolga javnim uslužbencem.
Predstavniki sindikatov so bili pozvani, da naj ne vzpodbujajo svojih članov k vlaganju izvršb v individualnih postopkih, ker bodo s tem nastali dodatni nepotrebni stroški.
Predstavljeno je bilo, da je 194 MIO EUR bruto celotnega dolga z zamudnimi obrestmi javnim uslužbencem upravičenim do izplačila nesorazmerij in neto 120 MIO EUR.
S sindikalne strani je bila predstavljena celotna zgodovina spora. Vlada je bila pozvana, da predstavi primer javne uslužbenke iz vladne pogajalske skupine, ki je kot prva vložila izvršbo za nesorazmerje. Vlada je bila pozvana tudi, da predstavi podatke o že izplačanih nesorazmerjih v javnem sektorju, saj so si nekateri zavodi in drugi nesorazmerja že izplačali.
Stališči Pogajalske skupine sindiaktov javnega sektorja in Konfederacije sindikatov javnega sektrorja sta zelo medli, edina jasna zahteva je bila izrečena, da je bil sklenjen stavkovni sporazum v katerem se je vlada zavezala, da do konca leta 2014 ne bo posegala v plače javnih uslužbencev.
Vladna pogajalska stran je pojasnila, da tudi teoretično izplačilo v letu 2013 ni možno.
Sindikati po večini ugotavljajo, da dogovor ni možen, ker bodo njihovi člani ne glede na dogovorjeno verjetno nadaljevali z individualnimi tožbami ter izvršbami.
Predstavljeno je bilo jasno stališče Sindikata vojakov Slovenije, da se o dolgu države do njegovih članov ne moremo pogovarjati na nikakršen drug način kot izplačilu v enakratnem znesku in po povedanem je predstavnik SVS zapustil sestanek.
Pred odhodom je predsednik SVS Gvido Novak povedal, da nima obraza stopiti pred člane in jim pričeti razlagati o doseženem dogovoru o obročnem odplačevanju nesorazmerij z odlogom do leta 2015 ali sprejemom ponujenih obveznic in, da raje zapusti sestanek, ker se mu glede na povedano stališče SVS zdi sestanek brezploden.
Po začetni napovedi dr. Gregorja Viranta bi naj sestanek trajal predvidoma do 16:00 ure.