Sestanek mreže obrambnih sindikatov Evropske konfederacije sindikatov javnega sektroja - EPSU
Sindikati javnega sektroja, ki zastopajo zaposlene na obrambnem podoročju so se 16. maja sestali v Bruslju na delovnem sestanku. Sestanka se je kot opazovalec v imenu vojaških sindikatov iz Makedonije, Srbije, Črne gore, Hrvaške in Slovenije udeležil predsednik SVS Gvido Novak.
Oktobra 2011 je na evropski ravni začela z delovanjem mreža obrambnih sindikatov v okviru Odbora Nacionalne in Evropske administracije, ki je eden od petih odborov EPSU - Evropske konfederacije javnega sektorja. Mreža obrambnih sindikatov združuje 53 sindikatov obrambnega področja iz večine evropskih držav. Z vzpostavitvijo mreže obrambnih sidnikatov na evropski ravni se konfederacija sindikatov javnega sektorja trudi že skoraj dve leti. Ena glavnih tem delovnega sestanka je bila organizacija sindikatov, ki zastopajo zaposlene na obrambnem področju v državah Evrope.
Težave, ki se pri organiziranju obrambnih sindikatov v Evropi pojavljajo so podobne narave kot smo jih pri svojem zastopanju doživljali in jih še pripadniki Slovenske vojske. Situacijo na evropski ravni pri zastopanju pripadnikov oboroženih sil je najlažje obrazložiti s primerjavo z situacijo v Sloveniji. EUROMIL - Evropska organizacija vojaških združenj je po naravi združenje prostovoljnih društev v katero se vključujejo obrambni in vojaški sindikati, ker na evropski ravni ni druge organizacije, ki bi združevala vojaške sindikate. Na zahtevo predsednika SVS v Bordu EUROMIL-a se je le ta jasno opredelil do socialnega dialoga na evropski ravni. EUROMIL ni in nima namena voditi socialnega dialoga na evropski ravni za zaposlene v oboroženih silah. Torej je EUROMIL po naravi podoben Zvezi slovenskih častnikov ZSČ, le da se v Sloveniji sindikati v njo ne včlanjujejo, ker nimajo za to potrebe. Na žalost ob tem lahko ugotovimo, da je ZSČ vabljena na vsa zasedanja Odbora za obrambo Državnega zbora RS, nekoga, ki bi zastopal zaposlene v Slovenki vojski pa na obrambnem odboru ni. Podobna situacija je na evropski ravni, saj Evropski parlament, Komisija EU ali Svet EU za mnenje zaprosijo EUROMIL in to v zvezi z zadevami, ki se tičejo zaposlenih v oboroženih silah držav EU. Zaradi opisanega je februarja predsednik SVS izstopil iz Upravnega odbora EUROMIL-a.
Mreža obrambnih sindikatov pa bi v Sloveniji izgledala nekako tako, da bi se sindikati, ki delujejo znotraj Slovenske vojske združili v obrambni mreži, ki bi delovala v okviru Odbora državne uprave Konfederacije sindikatov javnega sektrorja, ki jo vodi Branimir Štrukelj. Po mnenju predsednika SVS na osnovi ugotovljenega do danes in na samem delovnem sestanku mreže obrambih sindikatov v Evropi ni organizacije, ki bi ustrezno zastopala interese zaposlenih v oboroženih silah evropskih držav.
Zaposleni v oboroženih silah na evropski ravni nimajo organizacije, ki bi v polni meri zastopala njihove interese in posledično Komisija EU ne ustanovi Sektorskega odbora za obrambo v katerem bi se vodil socialni dialog med socialnimi partnerji Komisijo EU, predstavniki dedajalcev (držav) in sindikati.
EPSU je s strani Evropske unije prepoznan kot socialni partner, kar je primerljivo z reprezentativnostjo v Sloveniji. Zaradi tega dejstva, bi za SVS bilo bolje biti član v EPSU kot EUROMIL-a, ker bi z članstvom v EPSU-tu lahko nemudoma vplivali na delovanje slovenske vlade v odnosu do zaposlenih v Slovenski vojski.
Po uskladitvi v Izvršnem odboru SVS bo članom SVS predlagana najboljša rešitev za vzpostavitev socialnega dialoga na evropski ravni preko EPSU ali EUROMIL-a, ki bo imela učinek takoj, predvsem glede težav s katerimi se v Slovenski vojski srečujemo dnevno.
Verjetno bo članom SVS predlagano, da se SVS včlani tudi v EPSU, saj je članarina minimalna in zato zanemarljiva, učinki pa so lahko veliki in vidni nemudoma.
V prihodnosti pa bo zagotovo prišlo do organizacije, ki bo na evropski ravni ustrezno zastopala zaposlene v oboroženih silah evropskih držav. V SVS se bomo zavzemali za ustanovitev organizacije, ki bi bila nenakšna kombinacija EPSU in EUROMIL-a, pogoj za njeno ustanovitev pa bi vsekakor bil, da bi po ustanovitivi bila nemudoma prepoznana s strani Komisije EU kot socialni partner.