Primer izplačila solidarnostne pomoči brez dopolnjevanja vloge in poziv SVS pred kolektivnima sporoma, tudi za poln epidemiološki dodatek 65% za ves čas dela
Kot smo pojasnili in podali zahtevke za izplačilo višje solidarnostne pomoči za člane SVS, so naredili tudi drugi sindikati v okviru KSS. V povezavi spodaj objavljamo primer pravnomočnega sklepa o izplačilu višje solidarnostne pomoči članu enega od sindikatov KSS - Sindikata občinskih redarjev Slovenije – SORS. Član SORS iz objavljenega sklepa je prejel višjo solidarnostno pomoč brez dopolnjevanja vloge na podlagi v KSS pripravljenega zahtevka. Identične zahtevke na podlagi predlogov je vlagal SVS za člane. Izsek izreka sklepa redarju:
Edina pravilna utemeljitev izplačila iz pravnomočnega sklepa je, izsek sklepa:
V SVS nam ni jasno, zakaj se našim članom višja solidarnostna pomoč ni izplačala in se je splošno pozivalo k dopolnjevanju vlog. Še posebej nam to ni jasno potem ko se je drugim javnim uslužbencem višja solidarnostna pomoč izplačevala na podlagi identičnih zahtevkov s popolnoma jasno utemeljitvijo, kot smo jo v SVS zagovarjali.
Po izplačilu plače za mesec junij, torej 3. julija, bodo neizplačane solidarnostne pomoči pripadnikom Slovenske vojske postale že zapadla denarna terjatev, zato bo SVS na delovnem sodišču sprožil kolektivni spor za že zapadle denarne terjatve – neizplačane višje solidarnostne pomoči, s katerim bomo zahtevali izplačilo višjih solidarnostnih pomoči zaradi epidemije za svoje člane. V SVS verjamemo, da utemeljenost naših zahtevkov na sodišču ne bo težko dokazati, ker je Kolektivna pogodba za negospodarske dejavnosti glede tega popolnoma jasna, pravnomočen sklep, kot je v povezavi spodaj objavljen, pa to v celoti potrjuje.
Po izplačilu plače za mesec julij, torej 5. avgusta, pa bo SVS sprožil nov kolektivni spor za izplačilo dodatka za delo v rizičnih razmerah v višini 65% osnovne plače za vse opravljene ure (razen doma) v času epidemije od 12. marca do 31. maja. Tožbeni zahtevek bo izplačilo razlike od že izplačanega dodatka, pripadnikom je bil izplačan za različen odstotek opravljenih ur, do plačila 65% osnovne plače za vse opravljene ure v času epidemije. Tudi za ta kolektivni spor smo v okviru KSS pridobili neizpodbitne dokaze o utemeljenosti zahtevka. Imamo dokazila o izplačevanju polnega dodatka v višini 65% osnovne plače za vse opravljene ure (razen doma) v času epidemije od 12. marca do 31. maja v več javnih zavodih brez enega okuženega do sedaj, med zaposlenimi in varovanci ali strankami.
Razlaga KPJS je bila sprejeta po nezakonitem postopku in tudi o tem imamo dokaze, saj Ministrstvo za javno upravo, ki je odredilo objavo razlage v Uradnem listu nima zapisnika o sprejeti razlagi. Po naših podatkih razlaga niti ni bila sprejeta po poslovniku Komisije za razlago. Ravno Razlaga KPJS je predstavljala podlago za subjektivno odločanje delodajalcev o izplačevanju nižjega dodatka od polnega. Po našem prepričanju je to nezakonito. Razlaga KPJS po sodni praksi niti ni zavezujoča za sodišče pri odločanju v sporih. Izsek odločbe, ki bo uporabljena kot dokaz v kolektivnem sporu, je na sliki spodaj.
Glede na opisano, svetujemo pripadnikom SV včlanitev v SVS pred vložitvijo kolektivnih sporov, to je do 5. julija, saj boste s tem kot člani udeleženi v obeh zgoraj napovedanih kolektivnih sporih. Kolektivni spori so dopustni le za člane sindikata in v njih razsojeno pripada le članom sindikata, ker za druge sindikat nima pooblastila za tožbo.
Kot smo pojasnjevali do sedaj, odsvetujemo dopolnjevanje vlog in vlaganje ugovorov zoper sklepe oz. odločbe o zavrnitvi vlog za izplačilo solidarnostne pomoči. S članstvom v sindikatu in s tem z udeležbo v kolektivnem sporu boste deležni razsojenega brez vsakršnih stroškov in individualnih postopkov, saj bo po zavrnitvi ugovorov morala slediti individualna tožba, cel postopek pa se bo zavlekel na več let. Z udeležbo v kolektivnem sporu pa se izognete plačilu sodne takse in dolgotrajnemu večletnemu čakanju na zaključek sodnega postopka (ugovor, tožba, pritožba, revizija…), ter riziku plačila stroškov drugi strani v primeru morebitnega neuspeha v individualni tožbi, kolektivni spori pa so končani hitro v nekaj mesecih, ker se na delovnem sodišču obravnavajo prioritetno. Vse stroške v kolektivnem sporu (tožba, takse, strošek druge strani v primeru izgubljene tožbe) pa v celoti krije sindikat.
K včlanitvi v SVS pred vložitvijo prvega kolektivnega spora 5. julija za izplačilo solidarnostne pomoči pozivamo tudi vse pripadnike SV, ki so sami podali vlogo za izplačilo solidarnostne pomoči, po včlanitvi pa nas morate o podani vlogi seznaniti, najbolje s kopijo vloge z e-pošto. Tisti pripadniki, ki predloga SVS-ju ali vloge še niso podali, pa lahko to še vedno storijo do 5. julija, da bodo udeleženi v kolektivnem sporu, v povezavi: Jasna navodila za podajo predloga za izplačilo višje solidarnostne pomoči. Kot člani SVS ob vloženem kolektivnem sporu 5. julija boste v njem udeleženi tudi če ste vlogo podali sami ali jo boste podali do 5. julija. V kolektivnem sporu bomo zahtevali izplačilo 20% višje solidarnostne pomoči (693 EUR) za vse člane SVS, za katere smo podali zahtevo za izplačilo (tudi po predlogih do 5. julija) ali nas boste seznanili o tem, da ste vlogo podali sami.