Pravnomočne sodbe sodišča vlada ne spoštuje - dopolnjeno
Članom Sindikata vojakov Slovenije bi vlada že v mesecu maju na osnovi pravnomočne sodbe delovnega sodišča in podanega zahtevka za izplačilo morala izplačati plačna nesorazmerja, ki se neopravičeno niso izplačevala 20 mesecev od 1. 10. 2010 do 31. 5. 2012. Pripadnikom Slovenske vojske, članom sindikata plačna nesorazmerja do danes vlada ni izplačala.
Slovenske novice: Vojaki: Vlada državljanom obljublja nekaj, dela pa drugo
Žurnal24.si: "Vlada je prva, ki ne spoštuje sodb sodišč"
Pretekli teden je bil medijski prostor v Sloveniji poln izjav o potrebnem spoštovanju sodb sodišč za povrnitev zaupanja državljanov v pravno državo, vlada pa ob tem prva ne spoštuje sodb sodišč in to celo pravnomočnih, istočano pa podpisuje zaveze državljanom in obljublja nekaj, dela pa drugo. Državljanska lista je nedavno v izjavi za javnost celo poudarila, da spoštujejo odločitve sodišč, medtem ko za javni sektor pristojno ministrstvo, ki ga vodi ravno predsednik Državljanske liste dr. Gregor Virant ne spoštuje odločitve sodišča s tem, ko se članom Sindikata vojakov Slovenije v določenem 15 dnevnem roku ne izplača razsojenega, kot izhaja iz izreka sodbe.
Predsednik SVS Gvido Novak je v preteklem tednu poskušal od več visokih državnih uradnikov, vključno s tremi državnimi sekretarji (MPJU in MORS) izvedeti razloge za neizplačilo razsojenega in zahtevanega. Vsi sogovorniki so bili seznanjeni s situacijo, a nihče ni hotel odgovoriti na preprosto vprašanje, "zakaj se sodba sodišča ne spoštuje?" Zahtevek za izplačilo je bil glede naslovnika identičen zahtevku za izplačilo lanskega regresa in pojasnilo v zvezi z izplačilom regresa je naš odvetnik Peter Kos prejel od Ministrstva za notranje zadeve in javno upravo. V zvezi z zahtevkom za izplačilo nesorazmerij nismo v sindikatu prejeli nobenega pojasnila, tudi naš odvetnik ga ni prejel.
Mnogi člani se na SVS obračate z vprašanji o izplačilu nesorazmerij, obveščamo vas, da smo v SVS storili vse kar je bilo potrebno, da bi naši člani prejeli denar, ki jim nezakonito ni bil izplačevan. Za nedelovanje države ne more odgovornosti prevzeti sindikat, v nastali situaciji vas lahko le zaprosimo za potrpjenje. V naslednjih dneh bomo v SVS poskušali ugotoviti kdo je preprečil izplačilo oz. izpolnitev pravnomočne sodbe in zoper njega ustrezno ukrepali v okviru zmožnosti (ovadba...). Nihče od državnih uradnikov nima pravice ustaviti izplačila na osnovi pravnomočne sodbe, njena izvršitev pa se mora na osnovi podane zahteve izvesti po uradni dolžnosti in v konkretni situaciji je nekdo zatajil, kdo je krivec pa bodo ugotavljali organi, ki so za to pristojni in bodo ustrezno ukrepali.
Pri zahtevi za izplačilo bomo brezkompromisno vztrajali do konca, ne toliko zaradi samega izplačila, ampak predvsem zaradi vladavine prava, ki je zagotovilo za pravno državo, ne glede na vladne obljube državljanom v sporazumih. "Pravijo, da papir vse prenese.", tudi obljubo državljanom o spoštovanju pravne države prenaša a realnost je drugačna.