Pravilnik o napredovanju zaposlenih v državni upravi in ZSPJS zaradi protiustavne obravnave pripadnikov SV v obdobju od leta 2004 do avgusta 2008 z zahtevo SVS v presojo na Ustavno sodišče
SVS bo zahteval presojo ustavnosti določil Pravilnika o napredovanju zaposlenih v državni upravi in Zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Pripadnikom Slovenske vojske so ob napredovanju in prevedbi bile kršene ustavne pravice in zato bo na Ustavnem sodišču SVS zahteval presojo ustavnosti. Prikrajšane pripadnike je SVS pozval k podaji zahteve za varstvo pravic in dokumentacije odvetniku. Po prejeti dokumentaciji sta SVS in njegov pooblaščeni odvetnik sprejela odločitev za presojo ustavnosti spornih predpisov.
Za vse pripadnike Slovenske vojske, ki do sedaj še niso spremljali aktivnosti SVS za zaščito pravic prikrajšanih pripadnikov Slovenske vojske ob napredovanjih in prevedbi so na spletni podstrani Množične kršitve / Prikrajšani pripadniki SV na enem mestu kronološko zbrane vse objave SVS in dokumenti v zvezi z zaščito njihovih pravic.
Na poziv SVS k predaji dokumentacije za zaščito pravic pripadnikov Slovenske vojske se je odzvalo 14 častnic in častnikov ter 36 višjih podčastnic in višjih podčastnikov.
Po pozivu obema prikrajšanima skupinama, na podane zahteve za varstvo pravic višjim podčastnikom in častnikom Ministrstvo za obrambo ni odgovorilo niti enemu pripadniku Slovenske vojske.
Po proučitvi prikrajšanj za obe skupini pripadnikov Slovenske vojske smo se v SVS z odvetnikom Kos Petrom odločili, da bo SVS kot reprezentativen sindikat podal zahtevo za presojo ustavnosti na Ustavno sodišče zaradi delov predpisov, ki so z njihovo uporabo po mnenju SVS in njihovega odvetnika kršili ustavne pravice pripadnikov Slovenske vojske. Kršena je bila predvsem pravica do enake obravnave v enakem pravnem položaju in to z uporabo različnih predpisov, katerih uporabe posledica je današnji različen delovno -pravni statusni položaj primerljivih pripadnikov in predvsem različno plačilo za enako delo oz. celo nižje plačilo za opravljanje zahtevnejšega dela pri višjih podčastnikih. Zahtevana bo odprava spornih delov Pravilnika o napredovanju zaposlenih v državni upravi in Zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Ob odpravi protiustavnega predpisa predpisuje Zakon o ustavnem sodišču v 45. členu učinek odprave takšnega predpisa:
In v naslednjem 46. členu določa, da:
Iz teh dveh členov izhaja, da se bi v primeru uspešne zahteve in odprave spornih delov predpisov škodljive posledice odpravile za vse prikrajšane pripadnike Slovenske vojske, če se nebi našla ustrezna rešitev v socialnem dialogu, kjer bomo v SVS še vedno poskušali doseči ustrezno rešitev ne glede na podano zahtevo. Navedeno je eden glavnih razlogov za sprejeto odločitev za podajo zahteve za presojo ustavnosti in ne za skupinsko tožbo na Delovnem in socialnem sodišču. Ne glede na to, da bi bila tožba skupinska, bi vsak pripadnik moral zase plačati sodno takso v višini več sto evrov in tudi zato smo se odločili za zahtevo na Ustavnem sodišču, ker je učinek zelo podoben brez stroškov, ki jih pripadnikom nismo želeli povzročati.
Obstajajo tudi argumenti s pravno strokovnega vidika za sprejeto odločitev v zvezi z dejstvom, da so vsi pripadniki do sedaj vse individualne tožbe zaradi prikrajšanj izgubili, saj so napredovanja in prevedbe bile narejene v skladu s predpisanim. Po prepričanju SVS in odvetnika pa so predpisi ustavno sporni, še posebej so to postali po uvedbi novega plačnega sistema, ki je napredovanja in prenašanja plačnih razredov napredovanj uredil na novo in to ugodneje, zaradi česar imamo danes dve skupini popolnoma primerljivih pripadnikov z različnim delovno-pravnim statusom in kar najbolj boli, z različnimi plačami za isto delo.
Zaradi zahtevnosti priprave zahteve, velike količine dokumentacije vseh prikrajšanih pripadnikov ter dopustov v zadnjih dveh mesecih je zahteva še vedno v pripravi. Načrtovano je, da bo zahteva na Ustavno sodišče vložena v naslednjem mesecu oktobru. Največ težav pri pripravi zahteve je pri dokazovanju ugodneje obravnavanih pripadnikov po veljavnih predpisih po uvedbi novega plačnega sistema 1. 8. 2008.
Zaradi načina zaščite oz. uveljavljanja pravic pripadnikov SVS se zahtevi do meseca oktobra še vedno lahko pridružijo vsi prikrajšani višji podčastniki in ostali prikrajšani pripadniki Slovenske vojske. Vsi, ki se boste do vložitve zahteve še pridružili SVS-ju in poslali dokumentacijo odvetniku SVS kot izhaja iz poziva, boste enako kot tisti med prvimi odzvani deležni odprave škode zaradi spornih delov predpisov, ki so vam določili nižjo plačo, kot jo imajo vsi drugi, ki so v enakem položaju kot vi napredovali po 1. 8. 2008.
V kolikor je kateri pripadnik pripravljen SVS-ju posredovati svojo dokumentacijo o zadržanju plačnih razredov napredovanj ob napredovanju na zahtevnejše delovno mesto po 1. 8. 2008 mu bomo zelo hvaležni, pa ne toliko SVS, kot vsi prikrajšani pripadniki Slovenske vojske.