Poziv prikrajšanim častnikom in višjim podčastnikom, ki so v maju vložili zahtevo za varsto pravic, k dostavi dokumentacije odvetniku SVS
Z nadaljevanjem že začetih postopkov pripadnikov Slovenske vojske za odpravo očitnih krivic bo SVS poskusil odpraviti veliko krivico, ki so je v obdobju od 2004 do 2008 leta bili deležni pripadniki Slovenske vojske zaradi nepoštenega Pravilnika o napredovanjih napram kasnejši in prejšnji ureditvi, ki se ga je Ministrstvo za obrambo držalo dobesedno, posledice pa prikrajšani močno čutijo še danes. Na obrambnem ministrstvu se danes celo norčujejo iz prikrajšanih pripadnikov zaradi "njihovega pravnega uspeha", ker bi po njihovem naj prikrajšani pripadniki ostali brez sodnega varstva in to celo javno razglašajo v odgovorih pripadnikom na internih spletnih straneh (v povezavi spodaj).
V mesecu maju (5. maja) je SVS pozval vse prikrajšane višje podčastnike zaradi neenake obravnave ob napredovanju in prevedbi, da podajo na MORS zahtevo za varstvo pravic zaradi neenake obravnave. Enako so bili pozvani častniki (10. maja), ki so jim v obdobju od 2004 do 2008 leta bili odvzeti plačilni razredi napredovanj ob njihovem napredovanju na zahtevnejše delovno mesto.
Na poziv se je odzvalo 12 častnikov in 28 višjih podčastnikov. Mogoče se jih je odzvalo več, a nam kopije zahteve še niso posredovali, zato še posebej te, pa tudi če še niso člani SVS pozivamo, da se enako odzovejo na ta poziv in dostavijo dokumentacijo odvetniku SVS.
Pooblaščeni odvetnik SVS Peter Kos bo v zadnjih dneh julija na Delovno in socialno sodišče vložil skupinsko tožbo za vseh 40 pripadnikov Slovenske vojske (članov SVS), ker s 1. avgustom poteče pet let od uvedbe novega plačnega sistema in začetka veljavnosti novih predpisov na področju plač v javnem sektorju in v Slovenski vojski, torej od takrat, ko je obravnava prikrajšanih postala neenaka. V tem obdobju zadnjih 5 let so vsi prikrajšani neenako obravnavani zaradi prejemanja nižje plače kot vsi drugi napredovani po 1. 8. 2008 v enaki situaciji, za enako delo bi mroali prejemati enako plačo.
V obdobju od leta 2004 do 2008 je Pravilnik o napredovanjih prikrajšal častnike zaradi drugačne obravnave višjih upravnih delavcev ob napredovanju na zahtevnejše delovno mesto kot so ti bili obravnavani pred in po tem obdobju. Z uvedbo novega plačnega sistema je pravilnik bil razveljavljen in od uvedbe dalje je postala takšna obravnava neenaka - diskriminatorna, saj le napredovani častniki v spornem obdobju niso zadržali razredov napredovanj, ker so bili obravnavani drugače zaradi uvrstitve v skupino položajnih javnih uslužbencev višjih upravnih delavcev, ki jih je takratna veljavna zakonodaja obravnavala drugače kot preostale zaposlene in zato imajo danes nižje plače od svojih kolegov z istimi delovnimi izkušnjami. Vsi, ki podobno napredujejo po 1. 8. 2008 pridobijo na osnovi Zakona o sistemu plač v javnem sektorju nov osnovni plačni razred in se jim vsi razredi napredovanj prenesejo ter dodajo k osnovnemu plačnemu razredu.
Vsi višji podčastniki, ki so napredovali v višje podčastnike v obdobju od 2004 do 2008 leta so bili obravnavani drugače kot njihovi kolegi ob napredovanju pred in po spornem obdobju in tako bili obravnavani neenako. Vsi, ki so napredovali v spornem obdobju so zamenjali tarifno skupino, iz V. so šli v VI. tarifno skupino in to je bil razlog za odvzem plačilnih razredov napredovanj, kljub temu, da področna obrambna zakonodajo glede delovnih izkušenj govori drugače. Njihovi kolegi, ki so ostali v V. tarifni skupini in opravljajo manj zahtevna dela od njih imajo danes višjo plačo od višjih podčastnikov, ki so to postali v spornem obdobju. Dejstvo pa ostaja, da vsi, ki podobno napredujejo po 1. 8. 2008 najmanj zadržijo že dosežen plačni razred in se jim doda še eden plačni razred. Prikrajšani višji podčastniki tako zadnjih pet let v enaki situaciji prejemajo za enako delo nižjo plačo, kar je nezakonito in protiustavno.
V obeh opisanih obravnavah je bilo vse zakonito, mnogo jih je šlo v tožbo in vsi so zaradi zakonitosti obravnave tožbe izgubili, saj delovno in socialno sodišče sodi po zakonih. Takšna obravnava pa ni skladna z Ustavo RS, ki določa, da so pred zakonom vsi enaki in tudi delovno-pravna zakonodaja določa, da gre vsakemu za enako delo enako plačilo, akr pa je zadnjih pet elt kršeno vsem prikrajšanim pripadnikom SV, mnogi celo opravljajo zahtevnejše delo od svojih kolegov za nižje plačilo. Res je, da so v spornem obdobju pred zakonom bili vsi enaki, je pa neustavno, da so se "pravila igre" spremenila s 1. 8. 2008 in od takrat dalje veljajo ugodnejši predpisi za vse v podobni situaciji, pa tudi pred spornim obdobjem je bila obravnava pripadnikov v podobni situaciji ugodnejša.
Zato je SVS pozval vse prikrajšane, da z namenom vložitve skupinske tožbe pred zastaranjem in izgubo pravice do sodnega varstva vložijo zahtevo za varstvo pravic.
Na poziv SVS ste se odzvali in podali ste zahtevo za varstvo pravic. Sedaj pa vas pozivamo, da pošljete dokumentacijo za skupinsko tožbo zaradi protiustavne in nezakonite obravnave na naslov pooblaščenega odvetnika SVS:
Odvetnik
Kos Peter
Kozlovičeva 16a
6000 Koper
Dokumentacija, ki jo odvetnik potrebuje in mu jo po pošti dostavite najkasneje do 26. julija je naslednja:
- ukaz o razporeditvi ter odločbo o plači, ki je ukazu sledila in vam je odvzela plačilne razrede napredovanj;
- zadnji ukaz o razporeditvi ter odločbo o plači pred spornim iz predhodne alineje;
- ukaz o razporeditvi ter odločbo o plači na osnovi katerega ste razporejeni danes in odločbo o plači na osnovi katere danes prejemate plačo;
- sklep o napredovanju, če ste napredovali v plačilnem ali plačilnem razredu od sporne razporeditve z ukazom iz prve alineje;
- če SVS-ju še niste dostavili kopije zahteve, le to sedaj z ostalo dokumentacijo dostavite odvetniku;
- Pooblastil - 2 X.
O vseh nadaljnjih postopkih v zvezi z vložitvijo tožbe in pravdnim postopkom boste redno obveščeni. Na delovno in socialno sodišče bo vložena skupinska tožba in na Ustavno sodišče presoja neenake obravnave. Zato sta tudi potrebna dva pooblastila.
Ponovno želimo poudariti, da je glavni namen SVS za prikrajšane doseči, da ne pride do zastaranja glede na začetek neenake obravnave s 1. 8. 2008 in po vložitvi tožbe doseči dogovor v socialnem dialogu, da se na MORS vsem znane krivice popravijo. V pravdnem postopku pa bomo zahtevali tudi presojo ustavnosti obravnave prikrajšanih na Ustavnem sodišču preko delovnega sodišča ali neposredno.
Kot smo že napovedali bo stroške odvetnika za člane SVS v zvezi s skupinsko tožbo na delovnem sodišču in na ustavnem sodišču kril SVS.