Navedbe obrambnega ministrstva o spoštovanju sodb Vrhovnega in Evropskega sodišča ne držijo
Ministrstvo za obrambo s svojimi izjavami zavaja javnost.
Njihove navedbe v odzivu na očitke SVS in SMO ne držijo, ker ministrstvo ne sledi sodbam Vrhovnega in Evropskega sodišča in zahtevam SVS in SMO.
Po poročanju medijev:
MMC RTV SLO: | |
Planet TV: | |
24ur.com: | Vojaška sindikata ministrstvu za obrambo očitata nespoštovanje sodb |
Večer: | |
Dnevnik: | Vojaška sindikata ministrstvu za obrambo očitata nespoštovanje |
Delo: |
se je odzvalo Ministrstvo za obrambo, njihov odziv je v objavi MMC RTV SLO: Vojaška sindikata: Mors ne spoštuje sodbe vrhovnega sodišča glede plačila pripravljenosti
Zahteva obeh sindikatov, SVS in SMO, je bila plačilo pripravljenosti v vrednosti stoodstotne urne postavke v okviru vseh vrst vojaških dejavnosti in ne le za stražo, ker med pripravljenostjo na straži ali pri varovanju državne meje ali na vaji ni nikakršne razlike. Vojaki so v okviru vseh vrst vojaških dejavnosti, ko so na pripravljenosti, v službi, ne smejo domov in izpolnjujejo delovne naloge po nalogu nadrejenih v skladu s pogodbo o zaposlitvi. Vrhovno sodišče je ob objavi sodbe zapisalo: "...tožniku prisodilo plačilo za delo v višini 100 odstotkov osnovne plače oziroma razliko med 100-odstotno plačo in 20-odstotnim prejemkom...".
Predlog sprememb Zakona o službi v Slovenski vojski, ki ga je pripravilo ministrstvo bi naj celovito uredil plačilo pripravljenosti, vsebuje odstavek, ki je za sindikate nesprejemljiv in ga v okviru usklajevanja s sindikati ministrstvo ni želelo popraviti oz. črtati, odstavek iz predloga zakona glasi:
"(4) Višina plačila za pripravljenost za delo, ki se šteje v delovni čas, je do drugačne ureditve v kolektivni pogodbi, ki se uporablja za javni sektor, enaka plačilu za pripravljenost za delo, ki se ne šteje v delovni čas."
Kolektivna pogodba za javni sektor določa dodatek v višini 50% urne postavke, sodišče pa je vojaku prisodilo plačilo 100% urne postavke oz. razliko do te vrednosti od že izplačanega. Po zgoraj navedenem odstavku predloga zakona bi vojaki tudi v bodoče bili deležni plačila zgolj v višini 50% urne postavke kot do sedaj. Zato izjava ministrstva ne drži.
Zelo pomembno, kar ministrstvo v svoji izjavi navaja napačno je to, da podlaga za ureditev plačevanja pripravljenosti ni sodba Vrhovnega sodišča, ta je le razsodila o pravilni uporabi nacionalnih in evropskih predpisov. Prava podlaga za plačevanje pripravljenosti v višini 100% urne postavke je nacionalna zakonodaja, predvsem zakon o delovnih razmerjih, na podlagi Direktive EU o organizaciji delovnega časa in sodbe Sodišča EU, ki je razsodilo, da je vsak čas ko delavec (vojak) ne more domov in je s tem prikrajšan za njegovo družbeno življenje in izpolnjuje delovne naloge po navodilih delodajalca treba šteti kot delovni čas, podrobneje na sliki spodaj v izseku 94. točke Sodbe Sodišča EU.
Nadaljnji koraki SVS in SMO za pravico do dostojnega plačila vojakov so napovedani v včeraj podani izjavi predsednika SVS Gvida Novaka enemu od medijev, na povezavi: