Danes je SVS na Ustavno sodišče podal zahtevo s katero izpodbija Pokojninski načrt poklicnega zavarovanja
Pokojninski načrt poklicnega zavarovanja je v posebnem delu za pripadnike Slovenske vojske po mnenju SVS v neskladju z zakoni in ustavo Republike Slovenije. Od Ustavnega sodišča SVS pričakuje absolutno prednostno obravnavo ter odpravo spornega dela pokojninskega načrta in zaradi protiustavne nezakonitosti pokojninskega načrta, da Ustavno sodišče naloži Kapitalski družbi takojšnjo odpravo škodljivih posledic, ki jih je več sto pripadnikov Slovenske vojske že utrpelo.
Slovenska tiskovna agencija: SVS izpodbija pokojninski načrt poklicnega zavarovanja na ustavnem sodišču
Primorske novice: Sindikat vojakov izpodbija pokojninski načrt poklicnega zavarovanja
V prejšnjem tednu je SVS na Ustavno sodišče naslovil zahtevo za odpravo junija sprejete Avtentične razlage 5. odstavka 206. člena ZPIZ-2, ki je za nazaj legalizirala v danes podani zahtevi sporen del Pokojninskega načrta poklicnega zavarovanja. Pokojninski načrt poklicnega zavarovanja je pričel veljati in se uporabljati 30.12.2013 in je z izpodbijanim delom spremenil zakon. Tako kot izpodbijana Avtentična razlaga enako 2. alineja 3. odstavka 30. člena Pokojninskega načrta poklicnega zavarovanja določata dodaten pogoj prekinitve delovnega razmerja za izplačilo privarčevanih sredstev iz Sklada obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja pri Kapitalski družbi pripadnikom Slovenske vojske, ki ga ZPIZ-2 ne pozna v delu, ki kot izjemo omogoča pripadnikom Slovenske vojske izplačevanje privarčevanih sredstev.
Sporen izpodbijani del, ki ga je sprejela Kapitalska družba v pokojninskem načrtu:
Odločbo št. 1032-5/2013-6 z dne 28.11.2013 s katero je ministrica dr. Anja Kopač Mrak odobrila Pokojninski načrt poklicnega zavarovanja je SVS od Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti že zahteval kot informacijo javnega značaja in takoj ko jo bomo v SVS prejeli, bomo zahtevali obnovo postopka ter v njem spremembo spornega dela pokojninskega načrta.
V SVS razmišljamo tudi o obnovi postopka zaradi določenega odstotka vplačevanja v Sklad obveznega dodatnega zavarovanja, saj za s pokojninskim načrtom določen odstotek v višini 9,25% v SVS ne vemo ali zagotavlja povečanje pokojninske dobe brez dokupa s poklicno upokojitvijo za obdobje dodane dobe oz. povečanje 12/15, v SVS menimo, da ne zadošča.
Razlog za obnovo postopka je tudi nesodelovanje reprezentativnega Sindikata vojakov Slovenije v vojaških poklicih in dejavnosti obrambe v postopku sprejemanja Pokojninskega načrta, kar je v neskladju z 26. členom Zakona o javnih uslužbencih, ki določa, da je potrebno vsak akt z vplivom na pravice iz delovnega razmerja usklajevati z reprezentativnimi sindikati poklicev in dejavnosti. Nesodelovanje SVS potrjuje že sama zahteva s katero se določba o odobritvi pokojninskega načrta zahteva kot informacija javnega značaja. V SVS menimo, da bi kot informacija javnega značaja zahtevana odločba morala biti javno objavljena s pokojninskim načrtom, ki ga odobrava, saj za predpise Ustava RS v 154. členu določa njihovo objavo pred začetkom veljave.
V SVS pričakujemo ugotovitev Ustavnega sodišča, da je sporen del pokojninskega načrta v neskladju z ZPIZ-2 ter Ustavo RS in zato njegovo odpravo, ter odpravo škodljivih posledic, ki jih je pripadnikom Slovenske vojske že povzročilo izvajanje za SVS nezakonitega dela pokojninskega načrta.