Nove peripetije pri diskriminatornem poklicnem upokojevanju vojaških oseb
V SVS se čudimo ob peripetijah okrog pokojninskega zakona ZPIZ-2 in skritih vseh pasteh poklicnega upokojevanja. V preteklosti že vplačana sredstva na osebni račun zaposlenega v tako imenovani III. obvezni pokojninski steber lahko delodajalec brez vednosti KAD-a in lastnika sredstev - zaposlenega, enostransko stornira. Po pojasnilih KAD-a se pri "legalnem" odtujevanju denarja iz osebnega računa zaposlenega zato zaposlenemu zmanjša dodana doba in poveča pokojninska doba oz. mora delati dlje. Lani oktobra pred imenovanjem načelnika Generalštaba Andreja Ostermana je SVS že opozarjal na njegovo skorajšnjo upokojitev in danes to ugotavljajo tudi drugi, ko bodo po le 15 mesecih načelnikovanja morali poiskati novega prvega vojaka. Medtem ko je nekdanji načelnik generalštaba in general Slovenske vojske Alojz Šteiner še kar v tožbi zaradi nasilne upokojitve. Ustavno sodišče pa se ukvarja pretežno z afero Patrija, o kršenju ustavnih pravic vojaških oseb pa ne odloči, pripadniki pa trpijo nepopravljivo škodo.
Pri enem članu SVS smo doživeli najmanj čudno presenečenje. Pripadnik Slovenske vojske v 55 letu starosti se je po prejemu odločbe o prekinitvi delovnega razmerja odločil, da gre s pomočjo pooblaščenega odvetnika SVS na delovno sodišče v tožbo. Za tožbo se je odločil zato, ker bo po obdobju prejemanja poklicne pokojnine ob starostni upokojitvi imel le 36 let delovne dobe, ki se mu bo štela za odmero pokojnine in bo zato do smrti imel nižjo pokojnino za nekje 200 EUR, kot drugi državljani Republike Slovenije, ki niso vojaške osebe in lahko delajo do 40 let dobe dela za odmero pokojnine brez, da jih nasilno upokojijo. Ko je odvetnik SVS že vložil tožbo je pripadnik čez nekaj dni prejel novo odločbo o prekinitvi delovnega razmerja, s katero se je razveljavila stara odločba in edini razlog za to so v preteklosti že vplačana stornirana sredstva v Skladu obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja - SODPZ. O tem bi naj Ministrstvo za obrambo obvestil KAD in zato se je pripadnik obrnil na KAD, saj mu ni bilo jasno, kako mu je lahko delodajalec storniral vplačila na njegov osebni račun in mu tako odtujil denar iz njegovega osebnega računa. Pojasnili so mu, da ima delodajalec po zakonu ZPIZ-2 takšna pooblastila, da to lahko naredi. Pripadnik se je začuden in pretresen obrnil na SVS, saj mu je nekdo očitno zakonito odtujil denar iz njegovega osebnega računa in to brez kakršnega koli obvestila, Obvestilo o izpolnjevanju pogojev za poklicno upokojitev z obema odločbama objavljamo izvirno v povezavi spodaj, pomembno v zvezi s stornacijo je podčrtano rdeče.
Torej lahko v obstoječem pokojninskem sistemu delodajalec prosto razpolaga z v preteklosti že vplačanimi sredstvi na osebnih računih delavcev pri Kapitalski družbi in s tem enostransko "zakonito" spreminja pogoje upokojevanja delavcem brez njihove vednosti. Opisano bi primerljivo bilo, kot da bi delodajalec imel pooblastilo stornirati nakazilo plače na osebni transakcijski račun delavca pri banki in to brez obrazložitev. To se ne spodobi za pravno državo. Resornega ministrstva za delo v SVS o tem nerazumnem dogajanju pri poklicnem upokojevanju ne nameravamo spraševati po pojasnilih, ker doslej na vsa naša vprašanja še nismo prejeli zadovoljivih odgovorov, prejeli smo le izgovore in zamegljevanje dejstev. Očitno se je država z vojaškimi osebami ter sindikati v zvezi z njimi sposobna pogovarjati le na sodiščih.
O nerazumnem pošiljanju izkušenih mladih visoko izobraženih vojaških oseb pri višku moči in sposobnosti je včeraj pisal Dnevnik. Članek iz tiskane izdaje Dnevnika je v povezavi spodaj, spletna verzija pa tukaj:
Dnevnik 19.3.2015: Načelnik generalštaba Andrej Osterman v polni moči v – pokoj
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki je z obrambnim odgovorno za nerazumno po prepričanju SVS diskriminatorno upokojevanje vojaških oseb, pa venomer poudarja, da se Slovenci upokojujemo v povprečju zelo mladi:
Dnevnik 11.9.2010: Ministrstvo za delo opozarja na prehitro upokojevanje: Upokojenca vzdržuje 1,5 delavca
V Evropi se v vseh državah z pokojninskimi reformami dviguje starost upokojevanja:
24ur.com: Večina evropskih držav zaostruje pogoje za upokojitev
in tudi v Sloveniji se bi naj sledil isti cilj zviševanja dosežene starosti ob upokojitvi, vendar se je za vojaške osebe s pokojninsko reformo doseglo ravno nasprotno, da se jih diskriminatorno upokojuje mlajše in to v škodo ljudi z nerazumno nižjimi starostnimi pokojninami (od 100 EUR do 300 EUR), kot jih imajo drugi državljani Republike Slovenije.